Płaski i jednocześnie umięśniony brzuch jest marzeniem wielu osób. Postanowienia doprowadzenia do idealnej formy swoich mięśni brzucha często kończą się fiaskiem i wymaga silnej woli ćwiczącego.

Zazwyczaj zakładamy, że dobrą formę uzyskamy tylko i wyłącznie na siłowni. Choć siłownia jest bardzo pomocna w uzyskaniu płaskiego brzucha, to istnieje szereg ćwiczeń, które można wykonywać w domu, a przynoszą one równie dobre rezultaty.

Choć wiele osób w to nie wierzy, to uzyskanie wymiernych efektów w domu, jest jak najbardziej możliwe.
Wystarczy właściwe dobranie ćwiczeń, zwłaszcza jeśli chcemy ćwiczyć wybrane partie mięśni. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili, który jednoznacznie określił, które ćwiczenia są najlepsze.

  1. Do grupy najlepszych ćwiczeń na brzuch zalicza się przede wszystkim rowerek, który wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. W ten sposób bardzo dobrze rozwijają się mięśnie proste brzucha.
  2. Do wykonywania kolejnych ćwiczeń konieczna jest ławeczka lub też drążek. Nogi ugięte w stawach kolanowych unosi się w zwisie. Ciało podczas całego czasu ćwiczenia pozostaje w zwisie, natomiast sam ruch polega na unoszeniu i kolejno przyciąganiu miednicy do klatki piersiowej. Nogi powinny być ugięte w stawach kolanowych. Czasem osoby wykonujące ten rodzaj ćwiczenia, utrzymują nogi w pozycji wyprostowanej. Wówczas ćwiczenie nie jest już typowo na mięśnie brzucha, ale bardziej na mięśnie biodrowo- lędźwiowe.
  3. Kolejne ćwiczenie polega na wypychaniu nóg ku górze. Pozycja optymalna to leżenie na plecach. Ćwiczenie polega na unoszeniu wyprostowanych nóg ku górze. Ćwiczenie musi być wykonane precyzyjnie, inaczej nie ma sensu. Jest to prawdziwy dla wytrzymałości ćwiczącego.
  4. Bardzo pomocny w ćwiczeniu mięśni prostych brzucha jest mało znany w Polsce, ale popularny w krajach zachodnich Tors Track, który przypomina prowadnicę, a podczas ćwiczeń wykonywany jest ruch podobny do tego, który wykonuje się ćwicząc na popularnym u nas kółku. Sprzęt ten bardzo mocno angażuje mięśnie brzucha i przy systematycznym ćwiczeniu efekty są szybko widoczne.
  5. Jednym z rodzajów popularnych brzuszków są ćwiczenia, które polegają na trzymaniu za głową wyprostowanych rąk. Zazwyczaj ręce są zgięte za szyją. Ten rodzaj brzuszków jest bardziej intensywny, co sprawia, że sam brzuch wykonuje o wiele większą pracę. Osoby, których kondycja jest już lepsza, a wytrzymałość na wysokim poziomie, mogą dodatkowo obciążyć ręce trzymając w nich butelkę z wodą, czy też hantle.
  6. W przypadku ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha największym powodzeniem cieszy się ćwiczenie polegające na unoszeniu nóg ugiętych w stawach kolanowych, które utrzymywane są w zwisie. Na ćwiczenie właśnie tej partii mięśni polecany jest rowerek, gdzie osoba ćwicząca leży na plecach.
  7. Popularne są również odwrócone brzuszki. Pozycją wyjściową, jak w przypadku większości ćwiczeń, jest leżenie na plecach. Lekko ugięte w stawach kolanowych nogi, unosi się za głowę.
  8. Ćwiczenie izometryczne deska polega na utrzymaniu prostego tułowia, w pozycji, gdzie podpieramy się tylko na przedramionach. Poprawność ćwiczenia polega na utrzymaniu się w tej pozycji przynajmniej przez kilkadziesiąt sekund.

Powyższe ćwiczenia według Amerykańśkich badań są obecnie najlepszymi aktywnościami skierowanymi na budowę mięśni brzucha zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

Autor
Porady dla kobiet jejpiekno.pl – kobieta piękna i kobieca, przedsiębiorcza i odnosząca sukcesy, rodzinna i kochająca.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.