Kiedy za oknem ładna pogoda, naprawdę nie warto siedzieć w domu. Wspólne wycieczki, zabawy nie tylko wzmocnią odporność, ale także spowodują, iż Twoje dziecko lepiej się rozwinie. Mózg będzie lepiej dotleniony, mięśnie pobudzone do pracy a kontakt z przyrodą rozbudzi ciekawość poznawania świata. Czas spędzony z rodzicami da mu poczucie bezpieczeństwa i zbliży Was do siebie.

Cała trudność polega jedynie na właściwym dobraniu zabawy do wieku dziecka. Poniżej znajdziecie kilka propozycji jak można aktywnie spędzić czas ze swoją pociechą.

 

Zabawy z dwulatkiem

  • Piknik– zabierzcie ze sobą piłkę. Rzucajcie, turlajcie to wyćwiczy u dziecka zręczność. Może Wam się również przydać lupa, przez którą pokażecie  rośliny, kamyczki, mrówki itd. Niezłą atrakcją może być również puszczanie baniek mydlanych i ich rozbijanie oraz oglądanie jak pięknie mienią się w słońcu.
  • Wyprawa do lasu– tam możecie stać się zbieraczami leśnych skarbów. Zbierajcie igły, szyszki, kamyki. Pokazujcie dziecku czym się te rzeczy różnią, co jest twarde, co kłuje a co jest miękkie i delikatne w dotyku. Dużo radości może również przynieść chowanie się za drzewami.
  • Wyjazd na wieś– tam dziecko pozna zwierzątka, które znało dotąd z książeczek. Może uda się któreś pogłaskać? Pytaj ,które z nich wydaje dany odgłos.

 

Atrakcje dla trzylatka

  • Wypad na działkę– tam pozwól dziecku zamienić się w małego ogrodnika. Niech kopie dołki, sadzi, podlewa. Może załóżcie mu mini ogródek, o które będzie dbało tylko ono. Zorganizujcie potem ognisko, wspólnie zbierajcie chrust, dla dziecka będzie to niezwykłe przeżycie.
  • Zwiedzanie miasta– połączone z jazdą autobusem lub tramwajem, skasowaniem biletu. Możecie wybrać się w jakieś ciekawe dla malca miejsce np. na dworzec, żeby zobaczył prawdziwe pociągi, lokomotywy… A jednym z przystanków może być deser w kawiarni.

 

Czas dla pięciolatka

  • Wycieczka rowerowa– dzień wcześniej wspólnie wyznaczcie trasę, zaznaczcie miejsca postoju. Zorganizujcie rozgrzewkę. Nie zapomnijcie o kaskach i ochraniaczach. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie oraz uczy koordynacji ruchów.

Tagi: , ,

Notka od autora