Coraz większa popularność jogi sprawia, że myśląc o ćwiczeniach tego typu nie decydujemy się już wyłącznie na zapisanie się na odbywające się raz w tygodniu zajęcia. Coraz częściej zastanawiamy się także nad ćwiczeniami w domowym zaciszu, nie ogranicza nas bowiem wówczas czas i nie musimy dostosowywać ich intensywności i tempa do umiejętności innych osób.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest możliwe jednak przede wszystkim wówczas, gdy zaopatrzymy się w specyficzne pomoce, jedną z najważniejszych jest zaś mata do jogi. Nie zawsze wiemy jednak, jak ją wybrać.

Po pierwsze – grubość

Na rynku nie brakuje zarówno cieńszych, jak i grubszych odmian maty, początkujący nabywcy nie mogą więc uciec od pytania o to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z czynnikiem o dużym znaczeniu. Wiele wskazuje na to, że tak właśnie jest, cieńszą i grubszą matę do jogi charakteryzują bowiem nieco inne właściwości.

Ta pierwsza odznacza się niższą wagą, stosunkowo łatwo można ją więc przenosić z miejsca na miejsce. Argumentem przemawiającym za jej zakupem jest też jej niska cena, choć nie da się również ukryć, że korzystanie z takiej maty często nie zapewnia nam oczekiwanego komfortu.

Grubsze maty zazwyczaj zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że są droższe, gdy jednak przyjrzymy się im z większą uwagą, z pewnością dojdziemy do wniosku, że nie jest to argument, który uzasadniałby rezygnację z ich zakupu. Nie bez znaczenia jest przecież i to, że są zdecydowanie bardziej trwałe i o wiele wygodniejsze od swoich cieńszych odpowiedników, choć również w przypadku ich transportu można mówić o większym wyzwaniu.

Długość i trwałość i ich znaczenie

Wybierając matę do jogi powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej grubość, ale i na długość, skoro bowiem zamierzamy wykorzystywać ją do ćwiczeń, a nie do ozdoby, musimy uczynić wszystko, aby była ona rozwiązaniem funkcjonalnym. Standardowa mata ma długość 180 centymetrów, w sprzedaży dostępne są jednak również propozycje stworzone z myślą o wyższych użytkownikach.

Kupując matę zależy nam i na tym, aby służyła jak najdłużej, liczymy się bowiem z tym, że nie jest to najmniejszy wydatek. O trwałości tego rozwiązania w dużej mierze decyduje staranność wykonania, pewien wpływ na nią ma jednak i miejsce, w którym mata do jogi została przez nas kupiona.

Wiodący producenci stawiają na rozwiązania solidne, które mogą służyć amatorom przez lata i w przypadku których nie trzeba obawiać się w żaden sposób o ich stan. Osoby zainteresowane matami powinny jednak unikać tych, które pochodzą z niewiadomego źródła, niemal zawsze mamy wówczas do czynienia z mało solidnymi imitacjami.

Materiał i parametry antypoślizgowe

Osoby, które ćwiczą regularnie podkreślają, że nie ma lepszych i gorszych materiałów, z których wykonywana jest mata do jogi. Zwracają jednak uwagę na to, że każdy ma swoją specyfikę i wymaga szczególnego traktowania. Jeszcze przed zakupem warto dowiedzieć się, czy matę możemy prać w pralce, zginać i rolować, może się bowiem okazać, że na jej obniżoną jakość wpływa przede wszystkim nasze nieumiejętne postępowanie.

Pamiętajmy też o znaczeniu, jakie odgrywają parametry antypoślizgowe maty do jogi, choć bowiem często nie poświęca się im należytej uwagi, to właśnie one mają decydujące znaczenie przesądzając o tym, czy mata jest rozwiązaniem funkcjonalnym, czy też nie. Co ciekawe, tuż po kupieniu większość mat wymaga oczyszczenia, jest bowiem na tyle śliska, że ćwiczenie na niej mogłoby stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Tekst inspirowany matami z Yoga Bazaru, warszawskiego sklepu dla osób aktywnych fizycznie.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.