Pod koniec starego roku lub na poczatku następnego, oprócz składania serdecznych życzeń najbliższym, składamy sobie również obietnice zmian na następny rok: zrzucić parę kilo, zadbać o siebie, więcej się uczyć, zainwestować w swoją przyszłość, mniej się złościć, nie spóźniać się itd. Bardzo często robimy postanowienia noworoczne, które w praktyce okazują się jedynie pobożnymi życzeniami. Wcale nie musi tak być. Jak tego uniknąć?

  1. Spisz wszystkie swoje cele – dzięki zapisaniu swoich postanowień, będzie łatwiej je zaplanować i wprowadzić w życie.
  2. Zastanów się jaka droga do osiągnięcia celu będzie dla Ciebie najlepsza – w wielu kwestiach nie ma jednego, uniwersalnego sposobu, ale jest kilka lub nawet kilkadziesiąt dróg na jego osiągnięcie. Na przykład jeśli chcesz schudnąć, a nigdy nie liczyłaś kalorii, może zamiast trzymania się restrykcyjnej diety, łatwiej będzie Ci regularnie ćwiczyć. A może wolisz, gdy ktoś kontroluje Twoje postępy? Pomoc dietetyka będzie w takim przypadku nieoceniona. Sport także powinien być dostosowany do Ciebie. Nie oczekuj od siebie, że bedziesz codziennie biegać, jeśli od zawsze szukałaś jakiejkolwiek wymówki by tylko tego nie robić. Jeśli wolisz tańczyć lub pływać, wybierz taką aktywność. Gdy robimy to, co lubimy, mamy większą szansę, że trening będzie przyjemny i satysfakcjonujący, a w efekcie także dający lepsze rezultaty.
  3. Swoje cele rozbij na małe, ale realne do osiągnięcia kroki – nie wymagaj od siebie, że po latach bez treningu od razu pobiegniesz w maratonie. Wyznacz sobie mniejsze, początkowe cele. Zacznij na przykład od 30 minut szybszego spaceru tygodniowo, zamiast codziennych, godzinnych treningów.
  4. Daj sobie czas – stworzenie nawyku wymaga 3 miesięcy systematycznego powtarzania. Później zachowanie „wchodzi w krew” i wykonuje się je praktycznie automatycznie. Dlatego też warto dać sobie ten czas zanim wprowadzi się w życie kolejne postanowienia.
  5. Zaznacz w kalendarzu daty rozpoczęcia – jeśli chcesz zacząć biegać, uczyć się angielskiego, zapisać się na kurs doszkalający i codziennie gotować w domu, zacznij od wprowadzania jednej rzeczy. Jednak, by kolejne nie uciekły, zaznacz w kalendarzu kiedy weźmiesz się za następną.
  6. Zobowiąż się przy innych – pochwalenie się planami lub zapisanie na zajęcia sprawia, że odczuwa się dodatkową, zewnętrzną motywację. Przez poinformowanie innych o naszych planach zabezpieczamy się przed szybką rezygnacją ze swoich celów.
  7. Nagradzaj się – mimo starań, w wielu dziedzinach życia rezultaty widzimy dopiero po pewnym czasie. Warto więc nagrodzić się za starania i realizowanie swoich postanowień. Pochwała czy nagroda sprawiają, że jeszcze bardziej chce się starać. Nagroda może być drobna, ważne jednak, by sprawiała przyjemność.
  8. Jeśli potrzebujesz, skorzystaj z pomocy – czasem, mimo najszczerszych chęci, trudno jest wytrwać w postanowieniu. W niektórych sytuacjach coś przeszkadza w osiągnięciu swojego celu. Można wtedy skorzystać z pomocy psychologa lub trenera. Specjalista pomoże określić co blokuje realizację planów, usunąć przeszkodę oraz osiągnąć cel.

Wbrew pozorom, postanowienia noworoczne są do osiągnięcia. Należy jedynie pamiętać, by mądrze wprowadzać je w swoje życie. Pocieszający jest fakt, że najtrudniejsze są jedynie pierwsze kroki. Później można już przenosić góry.

Tagi: , ,

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.