Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty czujesz się coraz bardziej zestresowany? Mimo wielu godzin spędzanych na nauce i pewności, że zdążysz przyswoić sobie potrzebną wiedzę, zdenerwowanie Cię nie opuszcza? To znak, że trzeba wytoczyć cięższą artylerię w walce ze stresem. Oto kilka sposobów na uspokojenie.

Korzystaj z pomocy naukowych

Sprawdzonym sposobem na obniżenie stresu przedmaturalnego jest wspomaganie się pomocami naukowymi dla maturzystów. Jeśli obawiasz się  na przykład obecności królowej nauk na maturze, dobrym sposobem na naukę będzie rozwiązywanie przykładowych testów maturalnych z matematyki online. Istnieje jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie: darmowa aplikacja na smartfona Skumaj!, zawierająca zadania matematyczne wraz z rozwiązaniami.

Mów o swoich emocjach

Jeśli tłumisz w sobie to, co czujesz, zwiększa Ci się poziom stresu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli jesteś zdenerwowany, martwisz się egzaminem – porozmawiaj o tym z zaufaną osobą: rodzicem, starszym kolegą, kuzynem. Oni już mają za sobą maturalny stres i mogą Cię wesprzeć w trudnej sytuacji.

Pij dużo

Dzienna optymalna dawka wody to 1,5 – 2 litrów, a podczas intensywnego wysiłku umysłowego jeszcze więcej. Pamiętaj o tym i jak najczęściej napełniaj wodą szklankę stojącą na biurku.

Dobrze się odżywiaj

Przed maturą Twoja dieta powinna być pełna magnezu, co nie znaczy, że możesz od rana do nocy zajadać czekoladę. W menu maturzysty powinny znaleźć się przede wszystkim takie produkty, jak pełnoziarnisty chleb, chude mięso, ryby, zielone warzywa: sałata, groszek, a także jajka i ziemniaki. Pomogą one utrzymać prawidłowy poziom magnezu w organizmie.

Ćwicz

Aktywność fizyczna rozluźnia mięśnie i osłabia reakcje stresowe. Wybierz się więc na spacer, na wycieczkę rowerową, popływaj, tańcz. Dzień przed egzaminem także powinien być zarezerwowany na aktywny wypoczynek. Dotlenienie mózgu pomoże w sprawnym rozwiązywaniu zadań maturalnych.

Zrelaksuj się

Najlepiej tak jak lubisz: przy ulubionej muzyce, w wannie czy na leżaku w ogrodzie. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do matury, należy o niej czasami… zapomnieć.

Aplikacja do pobrania za darmo na:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj

oraz

https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.