Coraz częściej zdarza się, że mamy zbyt wiele obowiązków do wykonania w tym samym czasie, a nie jesteśmy w stanie rozciągnąć doby o kilka dodatkowych godzin. To, co możemy zrobić, to dobrze zaplanować swój czas, by jak najefektywniej go wykorzystać. Dla wielu ludzi właściwe zaplanowanie dnia jest kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Zbudowanie dobrego planu wymaga znajomości wszystkich elementów, jakie mają się w nim zmieścić. Zacznij więc od wypisania wszystkich rzeczy, jakie masz do zrobienia. Następnie podziel je na konieczne i pilne do zrobienia na dzisiaj, takie, które są istotne, ale nie wymagają natychmiastowej uwagi oraz takie, które możesz spokojnie przełożyć. Zróżnicowanie ważności zadań tworzy listę priorytetów – elementów które są dla nas w danym momencie najważniejsze i niezbędne do osiągnięcia wyznaczonych celów. Dobry dzienny plan zawiera jedną z rzeczy koniecznych, 2-3 z mniej ważnych, a reszta czasu jest wypełniona dodatkowymi zajęciami. Takie ułożenie może wydawać się wręcz minimalistyczne, ale lepsze efekty daje planowanie z najmniej optymistycznymi założeniami, gdy pod koniec dnia zostają jeszcze siły i kilka wolnych chwil, niż plan zakładający, że wszystko uda się zrobić w ekstremalnie krótkim czasie. Huraoptymizm w planowaniu sprawia, że dzień jest zabiegany, ciągle się spieszymy, a wieczorem padamy z wycieńczenia ze świadomością, że nie udało się zrealizować wszystkich zamierzeń. Taka porażka bardzo demotywuje i odbiera energię do dalszych starań. Dlatego też lepiej zaplanować mniej i zdążyć ze wszystkim, niż zaplanować za dużo. By się nie wypalić, warto także zadbać o nagrodzenie się za wykonanie swoich zadań. Gratyfikacje motywują i sprawiają, że chce się bardziej. Warto, by nagrodą było zrobienie czegoś wyłącznie dla siebie, sprawienie sobie frajdy – na przykład wyjście z przyjaciółmi, gorąca i odprężająca kąpiel czy przeczytanie paru stron ukochanej powieści.

Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i potrzebujesz odpoczynku. Dla zwykłego śmiertelnika nierealne jest codzienne harowanie po 20 godzin dziennie przez dłuższy czas. Wcześniej czy później odbije się to na zdrowiu, siłach i zadowoleniu z życia.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.