Święta kojarzą się zwykle z ciepłem, radością i odpoczynkiem. Często jednak zanim przyjdzie się cieszyć wymarzonym spokojem, do zrobienia, przygotowania i ogarnięcia w stosunkowo krótkim czasie pozostaje mnóstwo rzeczy. Dokańczanie i zamykanie projektów w pracy, przedświąteczne porządki, zakupy, gotowanie, uroczystości w przedszkolu czy szkole, w których powinni uczestniczyć rodzice… Jak nie zwariować przez całą tą gonitwę i nawał zajęć? Przede wszystkim nie zostawiając wszystkiego na ostatnią chwilę.

By ustrzec się podpierania nosem w trakcie wigilijnej kolacji, warto rozplanować obowiązki w czasie. Proponuję zacząć od wypisania wszystkich rzeczy, które są do zrobienia. Zaznacz elementy, które są obowiązkowe i możesz zrobić je tylko Ty oraz te, które może zrobić ktoś inny. Następnie podziel zadania na takie, które mogą lub muszą być zrobione praktycznie w ostatniej chwili, oraz takie, które można sobie darować lub przełożyć na po świętach. Jeśli mimo to nie starczy Ci na nie czasu, nic się nie stanie jeśli poczekają. Świat się przecież nie zawali, jeśli nie wymyjesz wszystkich półek, nie sprzątniesz garażu czy dna szafy.

Po zrobieniu listy postaraj się możliwie jak najszybciej zrobić rzeczy, które można odhaczyć wcześniej – na przykład kupienie prezentów. Dzięki świadomości, że coś jest już zakończone, będzie Ci łatwiej zachować spokój i nie poddać się panice.

Zarezerwuj czas tak, by dziennie zrobić maksymalnie jedną rzecz z tych najważniejszych. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego sama – podziel się swoimi obowiązkami. Może dzieci nie sprzątną tak dokładnie swojego pokoju jak Ty byś to zrobiła, a partner będzie potrzebować wskazówek by kupić dokładnie to, co potrzebujesz, co nie znaczy jednak, że nie warto dać sobie pomóc.

Przed samymi świętami wszędzie panuje tłok, a zwykle pojawiają się również dodatkowe niespodzianki – przeznacz więc na wszystko dwa razy więcej czasu niż zazwyczaj. Dzięki temu masz szanse wyrobić się z planem, nawet jeśli podczas zakupów utkniesz czekając w kolejce do kasy.

Mimo zaganiania, pamiętaj by co jakiś czas nagrodzić się choć chwilą przyjemności za ten cały trud. Pochwała czy nagroda bardzo motywuje do dalszych starań i pomaga naładować baterie na kolejne dni. Przecież nie warto wyrzekać się wszystkiego w imię doskonałych świąt. Nie wszystko musi być idealne, by święta były naprawdę szczęśliwe.

 

Tagi: , , ,

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.