Zaburzenia erekcji – problem kojarzący się powszechnie ze starzeniem się. Kłopoty z uzyskaniem pełnego wzwodu nie dotyczą jednak tylko dojrzałych mężczyzn, niesprawność seksualna może dotknąć także panów w przedziale wiekowym 20-40 lat. Jakie są tego przyczyny i jak z tym walczyć?

Zaburzenia erekcji wśród młodych mężczyzn

Zaburzenia erekcji w młodym wieku to objaw, którego pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Badania pokazują, że problem może dotykać nawet 15% mężczyzn poniżej 40 roku życia. Problem może być bardzo złożony, a presja społeczna oraz nieśmiałość mogą komplikować proces stawiania diagnozy. Tutaj łatwo wpaść w błędne koło – nawarstwianie się kolejnych traum będzie jedynie pogarszać sytuację.

Gdzie szukać przyczyn?

Najczęściej do zaburzeń erekcji w młodym wieku przyczyniają się problemy o podłożu psychicznym. W tym miejscu lekarze wskazują na zdecydowaną większość przypadków – nawet do 90%. Powody mogą być różne. Przyczyną niesprawności seksualnej mogą być różnego rodzaju lęki, np. przed niechcianą ciążą, nieudanym stosunkiem, chorobą weneryczną lub po prostu brakiem doświadczenia. Wytwarzająca się w takiej sytuacji adrenalina skutecznie hamuje mechanizmy erekcji.

Zaburzenia mogą wynikać także z osobowości mężczyzny. Ryzyko problemów występuje przede wszystkim u panów o niskim poczuciu własnej atrakcyjności, nieśmiałych, wstydliwych, wrażliwych, mających problem z nawiązaniem relacji z płcią przeciwną.

Na kłopoty w sferze seksualnej wpływają też relację z partnerką. Narastające konflikty, problemy z komunikacją, gniew, żal – to wszystko odbija się na sprawności mężczyzny. Problemy seksualne niestety bardzo często jedynie zwiększają ten dystans.

Oczywiście na niemoc seksualną mogą wpływać także czynniki sytuacyjne – niedobór snu, zmęczenie, stres, negatywny nastrój itp. Specjaliści wskazują również na negatywne skutki nadużywania pornografii. Dziś ową przypadłość traktuje się jako uzależnienie, osoby cierpiące z tego powodu co chwilę potrzebują nowych bodźców wizualnych oraz mocniejszych treści.

Jak się leczyć?

Jeśli podłożem zaburzeń erekcji są problemy natury psychicznej, niezbędny może okazać się kontakt z psychologiem. Dogłębna i specjalistyczna analiza może pomóc uporać się z konkretną sytuacją, a tym samym przywrócić prawidłowe funkcjonowanie w sferze życia seksualnego. PO konsultacji, doraźnym rozwiązaniem może być także zastosowanie leków na poprawę sprawności seksualnej. W tym celu można udać się po receptę do lekarza lub sięgnąć po leki bez recepty. Do takich produktów należą tabletki sildenafil. Zanim jednak po nie sięgniemy, należy upewnić się, czy użycie leku w naszym przypadku będzie wskazane i bezpieczne.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.