Każde nowo narodzone dziecko wymaga szczególnej pielęgnacji. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Niemowlęta nie kontrolują swoich potrzeb fizjologicznych i dlatego też rodzice muszą szczególnie uważać na to, aby dziecko nie miało stałej styczności z swoimi ekskrementami. Podstawą higieny w tym przypadku jest dokładnie wycieranie ciała po przewijaniu oraz kąpiel przynajmniej raz w ciągu doby. Jeżeli nie zastosujemy się do tych prostych zaleceń, narażamy niemowlę na pieluszkowe zapalenie skóry.

Powstaje ono wówczas, gdy skóra przez dłuższy czas styka się z moczem i kałem, a także w wyniku stałego obcierania skóry przez pieluszkę. Dodatkowo możemy pieluszkowe zapalenie skóry spowodować wycierając dziecko po kąpieli zamiast je delikatnie osuszyć.Czynnikiem potęgującym zagrożenie jest również pogoda. Podczas upalnych dni ryzyko zachorowania jest znacznie większe. Upały mogą powodować podrażnienie wydzielanym potem. Problemem mogą być również silne reakcje alergiczne na substancje chemiczne zawarte czy to w pieluszce, czy też w kosmetykach stosowanych przy dziecku.

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Na to pytanie nie zawsze jest prosta odpowiedź. W dużej mierze zależy to od przyczyny zachorowania. W przypadku reakcji alergicznej, czy też choroby spowodowanej upałami należy wyeliminować czynnik ryzyka. W przypadku podrażnienia spowodowanego moczem i kałem niezbędne jest zachowanie odpowiedniej higieny i częste i odpowiednie mycie noworodka. Powstaje pytanie co na odparzenia pieluszkowe? Oprócz wspomnianych wyżej zasad dotyczących higieny i eliminacji czynników zagrażających dobrze jest mieć odpowiednie lekarstwa. Przede wszystkim stosować należy właściwe pudry i zasypki. Niejednokrotnie pomocna może być maść lub krem, które zawiera związki cynku. Dzięki temu wysuszymy ogniska zapalne i podrażnienia nie będą już potęgowane przez wilgoć. Jest szalenie istotne, aby stosowanie wszystkich środków ochrony skóry było skonsultowane, tak aby nie narazić dziecka na dodatkowe reakcje alergiczne. Większość ze środków dostępnych na pieluszkowe zapalenie skóry jest bezpieczna pod tym względem.

Jednakże należy mieć na uwadze to, że odparzenia pieluszkowe nie są zbyt poważną dolegliwością, o ile w miarę szybko zostaną dostrzeżone i zostanie wdrożone ich leczenie. Przy dłuższych narażeniach na skórę dziecka można doprowadzić do poważniejszych zmian chorobowych i będzie się wtedy potrzebować znacznie więcej czasu, aby skutecznie wyleczyć chorobę.
Należy pamiętać też o tym, że pieluszkowe zapalenie skóry może również dotknąć osoby w starszym wieku, które mają problemy z nietrzymaniem moczu i stosują pieluchy lub pieluchomajtki dla dorosłych. Jednakże leczenie odparzeń pieluchowych jest praktycznie takie samo, jak w przypadku nowo narodzonych dzieci.

Podsumowując, odpowiednia higiena, unikanie wilgotnego środowiska, niedoprowadzanie do przegrzania i spocenia się dziecka pozwoli na zapobieżenie tej chorobie, a w przypadku jej wystąpienia należy wdrożyć odpowiednie środki lecznicze.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.