Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że jego dziecko powinno wziąć udział w zajęciach rehabilitacyjnych. Kiedy są one zalecane?

Rehabilitacja kojarzy nam się w szczególności z osobami dorosłymi po przebytych urazach czy niepełnosprawnymi. W związku z tym rehabilitacja dzieci jest często bagatelizowana. Warto jednak pamiętać o tym, że zaniechanie rehabilitacji już w pierwszych latach życia dziecka może skutkować w nieprawidłowościach w jego dalszym rozwoju. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy w tym zakresie.

Kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty?

Najczęściej pierwsze objawy zaburzeń w rozwoju psychoruchowym u dziecka możemy zaobserwować około pierwszego roku życia, ale jeśli rodzice zauważają coś niepokojącego wcześniej, także powinni skonsultować się z fizjoterapeutą.

Niekiedy od razu można zauważyć, że rehabilitacja dziecka będzie niezbędna, innym razem odstępstwa od normy są słabo zauważalne. Właśnie dlatego ważne jest uważne obserwowanie dziecka, a w razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Jakie zaburzenia powinny wywoływać niepokój?

  • trzymanie główki bardzo wysoko podczas leżenia na brzuchu
  • nieprawidłowe napięcie mięśniowe zauważane podczas karmienia lub ubierania dziecka
  • nadmierne prężenie się podczas próby podniesienia
  • dziecko cały czas ma zaciśnięte piąstki
  • wyginanie się do tyłu, dające ułożenie tułowia w literę C
  • trudności z rozprostowaniem kończyn górnych
  • częstsze używanie jednej nogi albo ręki
  • przekręcenie tułowia tylko na jedną stronę

Przy zaobserwowaniu powyższych objawów rodzice powinni udać się do specjalisty. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze wystarczy wizyta u pediatry. Lepszym pomysłem będzie wizyta u rehabilitanta dziecięcego albo u neurologa.

Niestety, dostanie się do tych specjalistów na NFZ nie jest łatwe i szybkie. Właśnie dlatego rodzice coraz częściej wybierają placówki prywatne. W Warszawie z profesjonalnej pomocy w ramach rehabilitacji dziecięcej możemy skorzystać w Specjalistycznym Centrum Balumed. Dokładne informacje dostępne są na stronie internetowej pod adresem: http://balumed.pl/uslugi/rehabilitacja-fizjoterapia/rehabilitacja/.

Jak wygląda rehabilitacja dzieci?

Aktualnie rehabilitacja dzieci prowadzona jest dwoma popularnymi metodami: NDT Bobath i metodą Vojty. Metody stosowane są w tych samych przypadkach, chociaż mają swoich zwolenników i przeciwników. Skorzystamy z nich w Warszawie i w innych miastach.

U niemowląt rehabilitacja polega na odpowiednim poruszaniu kończynami oraz ciałem dziecka. Metoda ta nie jest w pełni przyjemna dla dziecka i rodzice, którym zalecono ćwiczenia, mogą mieć początkowo trudności w ich wykonywaniu. Właśnie dlatego powinni prowadzić je w pierwszej kolejności pod okiem rehabilitanta dziecięcego. Nie zawsze jednak rodzice mają czas lub zdolności do prowadzenia ćwiczeń samodzielnie – wówczas można skorzystać z oferty przychodni rehabilitacyjnych.

W przypadku dzieci starszych rehabilitacja odbywa się w formie ćwiczeń prowadzonych samodzielnie przez dzieci, które wspomagane są też przez fizjoterapeutę.

Zestaw ćwiczeń dobierany jest indywidualnie w zależności od problemu. Rodzice powinni pamiętać również o tym, aby wspierać prawidłowy rozwój dziecka na inny sposób, między innymi przez zachęcanie go do ruchu, stosowanie odpowiednich materaców, krzesełek, właściwą dietę. Wobec tego zaangażowanie rodziców jest również bardzo ważne z punktu widzenia efektów rehabilitacji.

Jak długo zazwyczaj trwa terapia?

W zależności do zdiagnozowanego problemu kontakt z fizjoterapeutą może ograniczać się do pojedynczej wizyty lub rehabilitacja dziecięca może odbywać się całkowicie pod okiem specjalisty w regularnych odstępach czasowych.

W pierwszym przypadku fizjoterapeuta pokazuje rodzicom, jak należy ćwiczyć z dzieckiem, jak należy je nosić i bawić się z nim. Gdy zalecona jest terapia na dłuższy czas, wówczas rodzice muszą okresowo stawiać się na kontrole. Wszystko zależne jest od złożoności problemu.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.