Zaćma to bardzo często występująca choroba oczu, na którą najbardziej narażone są osoby w podeszłym wieku. Wraz z jej przebiegiem u chorego dochodzi do stopniowego pogarszania się wzroku, aż do całkowitej ślepoty. Jedynym sposobem na skuteczną walkę z zaćmą jest leczenie operacyjne.

Czym jest zaćma?

Zaćma (łac. cataracta) to postępujące mętnienie soczewki oka, która traci przez to swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość. W 90 proc. przypadków, powstanie zaćmy jest spowodowane starzeniem się organizmu. Nie jest to jednak regułą, ponieważ zaćma może być również chorobą wrodzoną. Dokładne powody pojawienia się zaćmy nie są do końca znane, lekarze uważają jednak, że jest ono związane z tym, że wraz z wiekiem soczewka staje się coraz grubsza i mniej elastyczna, przez co traci swoją moc akomodacyjną. Możemy to zaobserwować u osób po czterdziestce, które w tym wieku zaczynają mieć problemy z czytaniem z bliskiej odległości. Mniej więcej w tym wieku, u niektórych osób możemy także zaobserwować początki zaćmy, jednak najczęściej ujawnia się ona między 50. a 60. rokiem życia. Objawami, które mogą sygnalizować początek choroby, są zamglone widzenie, matowe widzenie barw oraz widzenie podwójnych konturów obrazu.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i na wszczepieniu w jej miejsce, dobranej indywidualnie dla każdego pacjenta, soczewki sztucznej. Obecnie jest to jedyny znany sposób na wyleczenie tej choroby. Sam zabieg poprzedzony jest przeprowadzeniem dokładnego badania kwalifikacyjnego, które pozwala określić możliwość wykonania operacji, przewidzieć jej efekt oraz poziom ewentualnego ryzyka.

Przed zabiegiem należy się do niego przygotować, zgodnie z zaleceniami lekarza. Na tydzień przed ustaloną datą operacji, pacjent musi odstawić leki rozrzedzające krew. Sam zabieg przeprowadzany jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego i trwa około 15 minut. Po jego zakończeniu na oko pacjenta zakłada się specjalny opatrunek, który należy zostawić do pierwszej wizyty kontrolnej. Istotny jest fakt, że zabieg jest wykonywany w ramach Chirurgii Jednego Dnia i dłuższy pobyt pacjenta w szpitalu nie jest konieczny – już po kilku godzinach od wykonania zabiegu może on wrócić do domu. Mniej więcej przez miesiąc po zabiegu należy unikać dużego wysiłku fizycznego oraz schylania się.

W klinice Kalmedica zaćmę usuwa się metodą fakoemulsyfikacji, przy pomocy fakoemulsyfikatora INFINITY VISION SYSTEM, preparatu znanej okulistycznej firmy Alcon. Podczas zabiegu zmętniałe masy soczewki rozdrabnia się (emulsyfikuje) przy pomocy wibracji ultradźwiękowej, a następnie usuwa. Użycie tej metody sprawia, że nacięcie rogówki jest bardzo małe, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko pojawienia astygmatyzmu pooperacyjnego oraz w poważny sposób skraca się czas potrzebny na rekonwalescencję.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.