Leczenie zaćmy to bardzo szybki i bezbolesny zabieg, który poprawia jakość życia. Po przeprowadzeniu stosownych badań i wywiadu lekarskiego lekarz decyduje o metodzie usunięcia wady wzroku. Najczęściej, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, operację wykonuje się w systemie chirurgii jednego dnia.

Zabieg jest realizowany szybko i bezboleśnie. Już godzinę po zakończeniu można wrócić do domu. Oczywiście pod warunkiem, że nie doszło do żadnych komplikacji, a operacja przebiegła prawidłowo. Rozwiązanie jest bardzo wygodne zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny, która nie musi przebywać w szpitalu i może być przy chorym w domu. Jak odbywają się tego typu operacje? Spróbujmy to po kolei prześledzić.

Krok pierwszy: diagnoza

Zanim lekarz podejmie decyzję o tym, jaki sposób leczenia zaćmy wybrać, musi przeprowadzić obszerny wywiad z pacjentem. Powinien zapoznać się z historią jego chorób, a także wykonać szczegółowe badania. Czasami zdarza się, że jednej chorobie towarzyszą inne, które uniemożliwiają przeprowadzenia operacji. Jeśli nie ma szczególnych przeciwwskazań, trzeba dobrać moc optyczną implantowanej soczewki. W tym celu należy wykonać pomiary biometryczne oka, a w przypadku, gdy zaćma jest w zaawansowanym stadium konieczne będzie dodatkowo przeprowadzanie USG oka. Jeżeli lekarz uzna, że operację można wykonać, trzeba ustalić jej termin.

Krok drugi: przygotowanie

W wyznaczonym dniu należy przyjechać do kliniki i poddać się zabiegowi. Przedtem jednak trzeba przejść szczegółowe badania, by anestezjolog mógł dobrać odpowiednie metody znieczulenia. Najczęściej wykonuje się je miejscowo, ale zdarza się, że istnieją wskazania do całkowitego znieczulenia. O tym, jak do tego podejść decyduje lekarz na postawie badania EKG, sprawdzenia ogólnego stanu fizykalnego, a także po zapoznaniu się z historią przebytych chorób.

Krok trzeci: wykonanie operacji

Po tych wszystkich czynnościach przeprowadza się zabieg, który przebiega szybko i bezboleśnie, a po jego zakończeniu pacjent zostanie poddany godzinnej obserwacji. To wystarczający czas, by ocenić, czy operacja odbyła się zgodnie z planem i czy nie ma żadnym komplikacji. Choremu podaje się odpowiednie leki i zakłada opatrunek, który zdejmuje się w domu. Trzeba pamiętać, by regularnie oczyszczać oko za pomocą soli fizjologicznej, a na noc zakropić oczy antybiotykiem i założyć opatrunek. Następnego dnia trzeba ponownie udać się do kliniki na kontrolę. Podczas pierwszej wizyty sprawdza się ostrość widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także przeprowadza się biomikroskopową kontrolę oka. Lekarz może zalecić konsultacje w dowolnych terminach w zależności od tego, jak szybko goi się zoperowane miejsce.

Żeby leczenie zaćmy było skuteczne, trzeba wybrać dobrą klinikę, która specjalizuje się w wykonywaniu tego typu zabiegów. Dzięki temu zyskamy pewność, że operacja będzie przeprowadzona z najwyższą starannością. Pozwoli to się nam również uspokoić tuż przed samym zabiegiem, bo czym tu się stresować skoro lekarze pracujący w ośrodku widzieli już niejedno.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez klinikę Spektrum

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.