Zaparcia z pozoru nie są szczególnym schorzeniem, co najwyżej drobną niedogodnością nie wpływającą na komfort życia i nie powodującą żadnych zagrożeń zdrowotnych. Nic bardziej błędnego. Zaparcia to problem, który nie tylko może przyczynić się do zmniejszenia komfortu życia, ale również doprowadzić do wielu problemów chorobowych, a nawet śmierci. Problemu zaparć nie można więc bagatelizować i jeśli nas taki problem dotyka, należy starać się z tym coś zrobić.

Kiedy można mówić o zaparciach?

O zaparciach można mówić, gdy defekacja następuje rzadziej niż co dwa dni. To maksymalny czas przerwy między oddawaniem stolca – czas, który nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych. W przypadku gdy defekacja następuje rzadziej, a w ekstremalnych przypadkach może to być nawet dwa razy w miesiącu, problem jest poważny. Długotrwałe zaparcia bowiem mogą szybko doprowadzić do poważnych problemów bólowych, jelitowych, a nawet żołądkowych.

Przyczyny powstawania zaparć

Przyczyn powstawania zaparć jest bardzo wiele. Najpopularniejsze to jednak przyczyny związane z nieodpowiednim odżywaniem się i siedzącym trybem życia. Jeśli nasze odżywianie się polega przede wszystkim na spożywaniu ciężkostrawnych pokarmów, a nasz styl życia ogranicza się do siedzenia w pracy i po pracy, z całą pewnością obarczeni jesteśmy ryzykiem zaparć. To oczywiście jednak nie jedyne przyczyny prowadzące do powstawania zaparć. Przyczynami mogą być inne choroby – na przykład rozpoczynający się w jelitach proces zapalny, czy nawet naciek nowotworowy. Zaparć więc nie można bagatelizować i jeśli, pomimo naszych starań nie mijają, skontaktować się z lekarzem. Przedtem jednak można spróbować zmiany diety i poczekać na efekty.

Dieta przy zaparciach

Dieta przy zaparciach to bardzo istotna sprawa. Należy w niej wykluczyć wszelkie produkty ciężkostrawne, długo zalegające w układzie pokarmowym, a w zamian za to skoncentrować się na jedzeniu produktów, które zawierają w swoim składzie dużo błonnika. Nie bez znaczenia jest również zwiększenie ilości wypijanych płynów. To bardzo istotne i wpływające pozytywnie na układ pokarmowy i na oczyszczenie jelita.

Więcej ruchu

Przyczyną zaparć może być także brak ruchu. Warto mieć tego świadomość i postawić na więcej sportu. Oczywiście nie musi to być sport w ścisłym znaczeniu tego słowa, jednak większa aktywność jest jak najbardziej wskazana.

Zmiana stylu życia to podstawowy sposób radzenia sobie z zaparciami. W większości przypadków takie działanie wystarczy, by poprawić pracę jelit i spowodować, że problem zaparć znacznie się zmniejszy lub przestanie istnieć, jednak nie zawsze tak jest. Jeśli nasze starania nie przynoszą efektów, warto zdecydować się na wizytę u lekarza, który nas zbada, postawi diagnozę i wprowadzi odpowiednie leczenie. Bez wątpienia nie można problemu zaparć bagatelizować. Jeśli tak będziemy robić, nasz komfort życia będzie mniejszy, ale – co ważniejsze – zaparcia będą tylko jednym z wielu problemów, które mogą się pojawić. Zawsze więc trzeba walczyć z zaparciami i powodować, by przestały istnieć.


Jeśli szukasz więcej informacji na temat radzenia sobie z dolegliwościami gastrycznymi, zapraszam na portal gastryczne.pl. Więcej informacji o zaparciach przeczytasz w dziale zaparcia http://gastryczne.pl/zaparcia/

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.