Czerniak, jest nowotworem złośliwym skóry, który pojawia się na skutek wiele, różnych czynników. Ponieważ sama choroba wywodzi się głównie z komórek barwnikowych, nie bez znaczenia pozostaje to, jak długo przebywamy na słońcu. Bowiem ciało usłane pieprzykami jest zdecydowanie bardziej podatne na raka, niż te gładkie.

Geny

Ostatnie badania potwierdziły, że w procesie powstawania nowotworu, dużą rolę odgrywają pokrewieństwa genetyczne. W praktyce oznacza to tyle, że zwykle tam, gdzie pojawia się czerniak raz, występuje on również później w kolejnych pokoleniach. Oczywiście nie jest to regułą, jednak takie prawdopodobieństwo zachodzi. Statystyki dowodzą, że prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka u osoby, u której w rodzinie taka choroba miała miejsce, zwiększa się nawet dwustukrotnie. Specjaliści przyjmują, że rozwój nowotworu skóry ma jakiś związek z zaburzeniami mechanizmów immunologicznych. Chodzi tu o to, że w prawidłowych reakcjach, w ludzkim organizmie produkowane są przeciwciała, które rozpoznają miejsca zakażone, dając jednocześnie sygnał limfocytom T, reagującym z komórkami. Jak wskazują badania, u osób z uszkodzonym układem immunologicznym notuje się blisko pięciokrotny wzrost zachorowań na czerniaka.

Testy genetyczne

Coraz częściej usłyszeć można o nowoczesnej, specjalnej profilaktyce, która miałaby się opierać na badaniach diagnostycznych, ustalających genetyczne prawdopodobieństwo mutacji, które umożliwiają rozwój nowotworu. Takie rozwiązanie mogłoby skutecznie zmniejszyć śmiertelne przypadki.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.