Ze względu na trudności diagnostyczne, rak trzustki jest jednym z najniebezpieczniejszych nowotworów. Może rozwijać się przez długi czas, całkowicie bezobjawowo, a gdy już pojawią się charakterystyczne symptomy, na leczenie często jest już zbyt późno. Jakie objawy powinny zwracać uwagę?

Dlaczego wczesna diagnoza jest ważna?

Leczenie raka trzustki we wczesnych stadiach rozwoju jest skuteczne. Niestety aż 80%  pacjentów trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby, gdy możliwe jest tylko leczenie paliatywne. Pacjenci ze zdiagnozowanym rakiem trzustki żyją średnio pół roku, a przeżycie w skali 5-letniej osiąga zaledwie 15-20% chorych.

W początkowej fazie choroby nie daje charakterystycznych  objawów, a tylko niektórzy pacjenci mogą odczuwać wzdęcia, dyskomfort w górnej części brzucha, utratę apatytu oraz ogólne osłabienie – są to objawy niespecyficzne, na podstawie których ciężko jest postawić rozpoznanie. Do objawów zaawansowanego raka należą: szybki spadek masy ciała, bóle brzucha i pleców, żółtaczka, powiększenie pęcherzyka żółciowego; do tego niekiedy dochodzą: cukrzyca, zapalenie trzustki, zakrzepica żylna, wymioty, biegunki, zaparcia, gorączka, anemia.

Ze względu na tę podstępność, rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Na szczęście jego częstotliwość występowania jest niewielka – stanowi tylko ok. 2% wszystkich nowotworów.

Jak zdiagnozować raka trzustki?

Do tej pory nie ma skutecznych metod zapobiegania rozwojowi tego nowotworu, ani testów pozwalających na jego wczesne wykrycie. W diagnostyce wykorzystuje się  następujące badania: USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej, endosonografia trzustki, endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), cholangiopankreatografia rezonansu magnetycznego (MRCP).

Obecnie nie ma programu wczesnego rozpoznawania raka trzustki, jak to jest w przypadku raka piersi czy jajników. Osoby, u których w najbliższej rodzinie notowano zachorowania na raka trzustki, powinny skonsultować z lekarzem możliwość wykonania szczegółowych badań.

Rak trzustki – zapobieganie

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka trzustki, należy włączyć do codziennego życia tzw. profilaktykę przeciwnowotworową, o której więcej przeczytasz na stronie https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-trzustki/. Do czynników ryzyka, zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory należą m.in.: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, otyłość, wysokie spożycie przetworzonego czerwonego mięsa, oraz czynniki genetyczne np. dziedziczne zapalenie trzustki.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.