Już niemalże powszechnością w każdym gabinecie ginekologicznym, jest badanie cytologiczne. Obecnie, to właśnie cytologia na podłożu płynnym ( tak brzmi jej pełna nazwa), jest jedną z najnowocześniejszych metod diagnostycznych, pozwalających na wykrycie wielu poważnych chorób kobiecych, między innymi raka szyjki macicy.

Metoda badawcza i zalety

Cytologia w Polsce jest od kilkunastu lat. To niezwykle czytelna badanie, służące jako doskonała profilaktyka dla kobiet. Tradycyjna cytologia to pobieranie wymazu na szkiełko laboratoryjne, przy pomocy specjalnej szczoteczki. Nowa technika, umożliwia trafienie wymazu na specjalne, płynne podłoże, zapewniające zdecydowanie lepszą wytrzymałość, niż przypadku klasycznego badania. Płynna frakcja pozwala bowiem na oddzielenie właściwego materiału od niepotrzebnych związków, oraz spowodowanie, że komórki stają się większe. Umożliwia to otrzymanie zdecydowanie lepszych i bardziej dokładnych wyników.

Skuteczność

Jak podają naukowcy, obecnie metoda ta pozwala na wykrywanie chorób niemalże dwukrotnie częściej, niż było to możliwe jeszcze kilka lat temu. Dzięki szybkiej cytologii, każda kobieta ma możliwość szybszego wykrycie chorób nowotworowych, które w początkowym stadium są zwykle w 100% wyleczalne. Dzięki zastosowaniu optycznej jakości próbek, specjaliści są w stanie swobodnie wyłonić niezbędny materiał, bez konieczności pobierania go po raz kolejny.

Niskie koszty

Niemalże pewnością jest fakt, że tak dobra metoda w najbliższym czasie powinna zostać rozpowszechniona. Tym bardziej, że jest zdecydowanie tańsza, co sprawi, że badanie cytologiczne będzie łatwiej dostępne dla jeszcze większej grupy kobiet, w całej Polsce.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.