To jeden z najczęściej pojawiających się nowotworów na świecie. Jest niebezpieczny, bowiem odznacza się wysoką śmiertelnością. Szacuje się, że co roku w Polsce przybywa blisko 20 tysięcy kolejnych przypadków. Co dobrze wiedzieć o raku płuc?

Kto jest narażony na zachorowanie?

Choć choroba ta dotyka ludzi bez względu na płeć, dane statystyczne potwierdzają, że mimo wszystko choruje na niego więcej mężczyzn niż kobiet. To oni bowiem stanowią podstawę osób uzależnionych od nikotyny. Co ważniejsze, to właśnie dym tytoniowy stanowi śmiertelne zagrożenie w drodze do nowotworu. Jak pokazują badania, w przypadku mężczyzny, który pali blisko trzydzieści lat, ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta nawet do 60%. Niestety choroba ta nie omija tzw. „biernych palaczy”, a więc osób wdychających dym tytoniowy.

Jakie są pierwsze objawy raka płuc?

Pierwsze stadium raka płuc nie wykazuje się żadnymi objawami. Zwykle wykrycie go na tym etapie jest związane z prowadzeniem badań i profilaktyki przy okazji innych dolegliwości. Kolejne etapy dają sygnały, że coś złego dzieje się w organizmie. Mowa tu o dusznościach, kaszlu, chrypie, czy też krwioplucia. Symptomem dającym do myślenia, może być także częsta zachorowalność na zapalenie płuc.

Jak zwiększyć szanse na wyleczenie?

Szansą na wyleczenie jest przede wszystkim wczesne wykrycie raka. Zwykle może to mieć miejsce poprzez regularnie przeprowadzane badania diagnostyczne. Najważniejsze, aby były wykonywane przez odpowiednich specjalistów, którzy znają się na rzeczy.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.