Liczba osób zarażonych wirusem HIV rośnie w zastraszającym tempie. Statystyki medyczne odnotowują tylko niewielką część zakażeń, gdyż w wielu przypadkach osoby zainfekowane nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu i nieświadomie zarażają swoich kolejnych partnerów.

Z tego też powodu coraz częściej możemy słyszeć o wykonywaniu testów na obecność wirusa HIV. O ile kilkanaście lat temu ta metoda nie była powszechnie stosowana, o tyle dzisiaj coraz częściej możemy spotkać osoby, które z własnej woli poddają się testowi.

Co daje nam badanie na obecność HIV?

Po pierwsze, obecność w organizmie wirusa HIV wcale nie jest równoznaczna z zachorowaniem na AIDS. Jeżeli wirus zostanie wykryty w porę, istnieje spora szansa, że spokojnie dożyjemy takiego wieku jak osoby niezarażone. Przyjmowanie leków antyretrowirusowych oddala nas także od ostatniego etapu rozwoju wirusa HIV i tym samym nie wpływa na obniżenie jakości życia. Natomiast osoby, które wykonały test i nie wykryto u nich wirusa, mogą być również spokojne o przyszłość swoich partnerów seksualnych.

Rodzaje testów

Badanie na obecność wirusa odbywa się z wykorzystaniem testu przesiewowego. Test przesiewowy jest bardzo czuły, dzięki czemu ryzyko otrzymania fałszywego, ujemnego wyniku znacząco maleje. Istnieje kilka konkretnych przypadków, w których można mieć wątpliwości, co do wyniku. Zalicza się do nich ciążę u osoby badanej, ostrych zapaleń wirusowych czy chorób autoimmunologicznych. Zważywszy na rangę badania i możliwość pomyłki test zostaje wykonany zazwyczaj dwukrotnie. Ostateczne potwierdzenie diagnozy stanowi test Western blot, w którym poszukuje się przeciwciał skierowanych przeciwko poszczególnym antygenom wirusa.

Wyniki testów wyrażane są w dwóch formułach: pozytywny i negatywny. Wynik pozytywny świadczy rzecz jasna o obecności wirusa, zaś negatywny o jego braku. Należy mieć świadomość, że przy użyciu odpowiedniej terapii choroba może się u pacjenta nie rozwinąć, bądź też przebiegać w niezwykle łagodnej formie. Wczesne wykrycie wirusa HIV stanowi podstawę dla dalszego, skutecznego leczenia. Testy na obecność wirusa powinny być jednak wykonywane nie wcześniej niż trzy miesiące po potencjalnym zarażeniu. W innym przypadku wynik może być zafałszowany.

Testy należy wykonywać w specjalnych punktach konsultacyjno-diagnostycznych, które działają na terenie całej Polski z inicjatywy Krajowego Centrum do spraw walki z AIDS. Co najważniejsze, można je wykonywać bezpłatnie i anonimowo, co stanowi dodatkową motywację do rozpoczęcia walki o nasze zdrowie i życie.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.