Kiedy wybuchła epidemia choroby AIDS na świecie ? U kogo po raz pierwszy zdiagnozowano tę chorobę ? Co wpłynęło na to , że zyskała ona miano dżumy XX/XXI wieku?

Pierwszy rozpoznany przypadek AIDS

Pierwszą ofiarą AIDS była 47-letnia lekarka z Danii Margrethe P. Rask. Zmarła w grudniu 1977 roku. W latach 70. Rask pracowała w szpitalach w Zairze, gdzie była narażona na kontakt z krwią afrykańskich pacjentów. Jak się okazało w późniejszych badaniach pacjenci szpitali w Zairze i Burundi chorowali na AIDS już wcześniej.

Pierwszy przypadek zachorowania na AIDS w dziedzinie medycyny dotyczy 25-letniego marynarza z Europy, który zmarł w Manchesterze w 1959 r. W tamtych czasach lekarze nie byli w stanie znaleźć przyczyny jego śmierci – postanowili więc zachować próbki jego tkanek. Dopiero w latach 90. podczas badania znaleziono na nich wirusa HIV. Lekarze założyli, że chory musiał się nim zarazić 4-5 lat przed śmiercią. Mężczyzna prawdopodobnie podczas jednego z rejsów dotarł do Afryki.

AIDS pochodzi od małp

Pewna teoria głosi, że wywołujący AIDS wirus HIV przeniósł się z szympansów na ludzi z Afryki Centralnej, będących nosicielami przodka HIV o nazwie Simian Immunodeficiency Virus. Nie jest jednak znane w jaki sposób zaczął atakować społeczeństwo. Jedna z hipotez mówi, że nastąpiło to dokładnie wtedy gdy myśliwy z afrykańskiego plemienia zrywał skórę z małpy, która była nosicielem i poprzez skaleczenie skóry wirus emigrował do jego krwi.

Dalsze rozprzestrzenianie się AIDS

Na przełomie XX wieku ( 1981 r) w Europie odnotowano aż 36 przypadków nieznanej jeszcze choroby. Pierwszy incydent zdiagnozowano u londyńczyka, który spędzał każde wakacje w Miami ; podobny zespół objawów wykryto u pary homoseksualistów z Włoch , którzy podróżowali po Stanach Zjednoczonych.

W roku 1982 na sympozjum w Waszyngtonie nadano nazwę nowej chorobie – Acquired Immunodeficiency Syndrome, rozumianą jako zespół nabytego niedoboru odporności. W tym samym roku w USA rozpoznano aż 771 przypadków zachorowań na AIDS.

Po jakimś czasie chorobę AIDS przestano kojarzyć wyłącznie z homoseksualistami. Wykazano, że infekcja ta występuje również u osób heteroseksualnych, które prowadzą rozwiązły tryb życia, przyjmujących substancje psychoaktywne w procesie chorobowym.

Mimo tak wielkiego rozgłosu i przełomów w walce z chorobą AIDS nie odkryto skutecznej szczepionki ani metody, która pomogłaby w walce z wirusem. Przyjmuje się, że od momentu odkrycia zespołu AIDS zmarło ponad 30 mln. ludzi. Statystyki wykazały, że w 2010 roku na świecie żyło ok. 34 mln. nosicieli wirusa HIV.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.