Senność, osłabienie czy notoryczne zmęczenie może informować nas o tym, że wewnątrz organizmu dzieje się coś niedobrego. Gdy zaczynają się objawiać kolejne sygnały, może to świadczyć o obecności anemii. Czego nie wolno bagatelizować?

Objawy anemii

Kiepski nastrój, notoryczne zmęczenie czy też osłabienie świadczą o tym, że zaczyna cos się dziać w organizmie. Jeśli tego rodzaju znużenie utrzymuje się przez kilka tygodni, dodatkowo widzisz, że zaczynasz izolować się od ludzi a wszelkie formy rozrywki po prostu Cię nie bawią, warto zwrócić się do lekarza, gdyż istnieje dużo prawdopodobieństwo, że masz anemię. Jakie ma objawy?

Do podstawowych objawów anemii należą:

  • Łamliwość włosów,
  • Bladość spojówek,
  • Bladość skóry,
  • Bladość warg,
  • Bladość dziąseł,
  • Przyśpieszony oddech,
  • Paznokcie o kształcie łyżeczek.

Przyczyny anemii

Anemia jest dolegliwością ściśle powiązaną z obniżeniem zawartości tlenu transportowanego przez krew. Najczęściej wywoływana jest na skutek braku w organizmie żelaza, stanowiącego główny składnik hemoglobiny. Niekiedy zdarza się, że człowiek dostaje anemii na skutek zbyt małej ilości białek, kwasu foliowego czy tez witaminy B12.

Rozpoznanie niedokrwistości

Przede wszystkim diagnozę może postawić lekarz pierwszego kontaktu, po zapoznaniu się z ogólnym badaniem krwi i stężeniem żelaza w surowicy. U kobiet niedokrwistość występuje głównie z powoduje zbyt obfitych miesiączek, co sprawia, że i ginekolog jest w stanie oznajmić nam, że mamy anemię. Jeśli zatem widzimy dziwne objawy, udajmy się do lekarza i poprośmy o wykonanie podstawowych badań krwi.

Normy u kobiet:

hemoglobina – 13,8 g/dl
erytrocyty – 4,4 mln/mm³
hematokryt – 37–47 proc.

Normy u mężczyzn:

hemoglobina – 15,5 g/dl
erytrocyty – 5,15 mln/mm³
hematokryt – 40–54 proc.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.