Badania krwi, choć wydają się podstawowe, powinny być wykonywane co najmniej raz na pół roku. Cukrzyca należy bowiem do bardzo sprytnych chorób, które wielokrotnie nie dają o sobie znać przez długie lata, przez co pacjenci nie wiedzą nawet, że powinni się leczyć. Na szczęście to właśnie morfologia pozwala na wykrycie jej w odpowiednim momencie i skuteczną walkę z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Przypadkowe wykrycie

Najczęściej, to właśnie przypadek decyduje o wykryciu cukrzycy, a więc nieprawidłowego poziomu cukru we krwi. Tym bardziej, że choroba ta atakuje głównie ludzi młodych. Bardzo częste przypadki to te, w których diabetycy dowiadują się o swoim schorzeniu właśnie podczas przeprowadzania badań okresowych. Tzw. bilanse, przeprowadzane w placówkach szkolnych pozwalają więc na ratowanie życia wielu młodych osób.

Ponowne badanie

Pierwsze badanie, które w najmniejszym stopniu zaczyna niepokoić lekarza prowadzi go do dalszych czynności i wskazań. Gdy poziom cukru wynosi przewyższa 200 mg w płytce krwi, wówczas występuje ryzyko występowania cukrzycy. Tak nieprawidłowy wynik zawsze skłania więc do wykonania kolejnych działań. Gdy jednak wartości te zostaną powtórzone, wówczas ma się już niemalże pewność, że coś z poziomem cukru jest definitywnie nie tak. Zwykle jednak, dopiero trzecie badania, wykonywane na czczo i w zupełnie innym czasie daje ostateczne potwierdzenie posiadania cukrzycy.

Test obciążenia glukozą

Jeszcze ważniejszym badaniem jest test obciążenia glukozą. To jedno z najprzyjemniejszych badań lekarskich ( choć wiele osób uważa, że zdecydowanie za słodkie). Polega ono na wypiciu określonej ilości glukozy, rozpuszczonej w 300 ml wody. W przypadkach osób z cukrzycą, tak duża ilość cukru zmieni parametry glukozy we krwi, co nie będzie miało miejsca przy ludziach zdrowych. Istnieje jeszcze tzw. doustny test tolerancji glukozy, który jak większość tego rodzaju działań, wymaga bycia na czczo.

Glukoza na czczo – przygotowanie do badania

Wyniki mogą być niemiarodajne, jeśli pacjent nie dostosuje się do pewnych norm i wymogów. Mowa tu oczywiście o niespożywaniu jakichkolwiek posiłków oraz piciu dużej ilości płynów (najlepiej wody) na około 8-9 godzin przed badaniem. W takich sytuacjach najlepiej odstawić ( o ile to możliwe) większość leków.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.