Jednym z najbardziej uciążliwych powikłań cukrzycy jest z pewnością zespół stopy cukrzycowej. Taki przypadek zachorowania występuje u blisko 10 procent wszystkich diabetyków. Dotyczy on zarówno cukrzyków pierwszego, jak i drugiego typu. Do pojawiających się objawów dochodzi zwykle w wyniku wieloletniej, nieleczonej choroby bądź też doboru złych leków.

Przyczyny, objawy

Przyczyny są proste- nieprawidłowa terapia lecznica, która nie przynosi odpowiednich rezultatów przez wiele długich lat. Obecność zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi, który utrzymuje się tak długo w organizmie nie działa korzystnie. Taki stan prowadzi bowiem zwykle do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych, co stanowi bezpośredni powód występowania zespołu stopy cukrzycowej. W takich sytuacjach nadmiernemu rozrostowi ulega płytka miażdżycowa a niewielkie naczynka krwionośne ulegają mikro zniszczeniom. Duże znaczenie dla choroby ma także zwiększoną lepkość krwi, przez co poszczególne płytki zlepiają się ze sobą tworząc większe skupiska. To z kolei prowadzi do zatykania drobnych naczyń włosowatych, co skutkuje niedotlenieniem tkanek, zwykle u nogi. Niekiedy występuje również paraliż czuciowy albo też poważne dolegliwości bólowe w okolicach stopy, nasilające się głównie w nocy. Jeśli poza bólem pojawia się także pieczenie, mrowienie itp. można mieć pewność, że dzieje się coś niedobrego. Z czasem, na skutek niedotlenienia tkanek powstaje martwica- niezwykle niebezpieczna, gdyż nie leczona we właściwy sposób może prowadzić nawet do amputacji.

Leczenie

Leczenie w takich przypadkach jest niezwykle trudne i uciążliwe. Ponadto w terapii leczniczej stosuje się antybiotyki, a niekiedy także zabiegi chirurgiczne.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.