Cukrzyca typu 1 jest potocznie nazywana młodzieńczą. Jej najczęstszymi objawami są: wzmożone pragnienie, nagły spadek wagi ciała, częste oddawanie moczu, zaburzenia widzenia czy uciążliwe swędzenie. Ten typ choroby atakuje najczęściej młode osoby, jednak pierwsze objawy niekiedy można zauważyć także u niemowlaków.

Występowanie

Cukrzyca potocznie nazywana także jedynką może uaktywnić się już we wczesnym dzieciństwie. Jak podają statystyki, na całym świecie dotknęła już blisko 4000 tysięcy dzieci, a co roku rozpoznaje się prawie 70 tysięcy nowych przypadków. To jeden z nielicznych przypadków, choroby z autoagresji, gdzie komórki własnego organizmu traktowane są jako wrogie. Dlatego też każdy zaatakowany organizm się broni, wytwarzając autoprzeciwciała, prowadzące destrukcję komórek beta w trzustce, co skutkuje niedoborem insuliny. O cukrzycy tego rodzaju można mówić wówczas, gdy zniszczeniu ulega blisko 80-90 procent komórek odpowiedzialnych za produkcje insuliny.

Objawy cukrzycy typu 1

Jakie są najczęstsze objawy? Przede wszystkim niepokojącym symptomem może być zwiększone pragnienie, czy też niekontrolowany spadek wagi w krótkim czasie. Dodatkowo zbyt częste oddawanie moczu, zwiększony apetyt, ogólne osłabienie organizmu czy też problemy ze wzrokiem. W najgorszych przypadkach może dojść nawet do śpiączki. Cukrzyca diagnozowana jest przede wszystkim po stwierdzeniu zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi czy też w moczu, co wychodzi w badaniach ambulatoryjnych.

Wirusy a cukrzyca

Do dziś ciężko jednoznacznie stwierdzić, co wywołuje w organizmie cukrzycę typu pierwszego. Na pewno przyczyniają się do jej powstania wirusy zwiększające ryzyko zachorowania, co skutkuje najczęstszym rozpoznaniem tej choroby w okresie jesienno-zimowym. Jakie dokładnie wirusy są odpowiedzialne? Na pewno przyczynia się do powstania choroby świnka, mononukleoza zakaźna, różyczka oraz Coxsacki B.

Leczenie cukrzycy typu 1

Leczenie tego rodzaju choroby wiąże się przede wszystkim z nieustannym kontrolowaniem poziomu glukozy we krwi, jak również nieustannym uzupełnianiu niedoborów insuliny w momentach, kedy organizm tego potrzebuje. Poszczególne dawki leku zależne są od organizmu , rodzaju przyjmowanej diety czy tez obecności aktywności fizycznej.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.