Bardzo popularne schorzenie, którym jest choroba hemoroidalna, można łatwo pomylić z o wiele groźniejszym rakiem jelita grubego, jaki potrafi kształtować się nawet przez wiele lat! Co powinno nas zaniepokoić?

Dlaczego rak jelita grubego stanowi drinkiem z najgroźniejszych nowotworów?
Rak jelita grubego to sam z najczęściej panujących w Polsce nowotworów. Niestety, stanowi bardzo późno wykrywalny z racji na to, że długo (do 10 lat!) zwiększa się podstępnie, nie dając praktycznie żadnych objawów. Dlatego odsetek osób, które mają pierwszych pięć lat po operacji, nie przekracza 25 proc.

Jak powstaje nowotwór?
Hemoroidy a rak jelita grubegoNa wewnętrznych ścianach jelita otwierają się łagodne gruczolaki, tzw. polipy, z jakich może powstać nowotwór. Jego zmiana – będąca poprzez serię mutacji genetycznych – jest ok. 10 lat. Czasem przyczyną choroby jest i długie, nieleczone wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Rozwojowi sprzyja dieta uboga w warzywa, spożywanie niezliczonych kwoty tłuszczu i czerwonego mięsa.

Ryzyko zachorowania gwałtownie wzrasta po ukończeniu 50. roku bycia a wśród osób z długą chorobą zapalną jelita grubego, z rodzinnym zespołem polipowatości czyli w rodzinie których wystąpił już rak okrężnicy lub odbytnicy.

Dlaczego łatwo pomylić raka jelita wielkiego z hemoroidami?
Pierwszym symptomem pojawienia się choroby hemoroidalnej jest krwawienie podczas oddawania stolca. Bo na hemoroidy cierpią najczęściej osoby zajmujące częste zaparcia, łatwo zlekceważyć symptomy i nadawać je do żylaków odbytu. Ale uwaga: rak jelita grubego również ukazuje się krwawieniem, a szczególnie istotne jest, by upewnić się, jakie ono zawiera podłoże.

Jak upewnić się, że nie mamy raka?
Jeśli jesteśmy w wersji zagrożenia i myślimy obok siebie hemoroidy, warto podczas konsultacji lekarskiej poprosić o skierowanie na kolonoskopię. Istnieje ostatnie badanie polegające na wpisaniu do odbytu specjalnej sondy zakończonej kamerą i lampką. Gwarantuje ono prawdziwe obejrzenie śluzówki jelita niskiego i zobaczenie ewentualnych zmian. Kolonoskopia wykrywa nawet wczesne stadium raka jelita.

Inne objawy, które powinny nas zaniepokoić
Hemoroidy i rak jelita grubego mogą współistnieć. Jeśli zmagamy się z obecnym ważnym schorzeniem, ale zaobserwujemy też inne objawy, jakie nie są dla niego właściwe, natychmiast udajmy się na pytania pod kątem nowotworu. Do faktów tychże należą: nagła zmiana rytmu wypróżnień (m.in. zaparcia lub biegunki, których wcześniej nie miewaliśmy), zmiana kształtu stolca, bóle w niskiej partii brzucha połączone z nudnościami lub wymiotami oraz objawy informujące o anemii.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.