Choroba hemoroidalna że być bardzo trudna, ale z reguły nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji dla własnego zdrowia. Niestety, zdarzają się wyjątki.

Hemoroidy – nieprzyjemna dolegliwość
Z żylakami odbytu zmaga się grupa ludzi po 30. roku bycia. Prosi je będący sposób życia, brak ruchu, zła dieta (uboga w błonnik i płyny) oraz czynniki genetyczne. Pierwszym objawem hemoroidów jest zazwyczaj krwawienie podczas wypróżniania. W późniejszych stadiach schorzenia pojawia się świąd w ziemiach odbytu, wydzielina sprzyjająca powstawaniu infekcji, ból, a nawet nietrzymanie stolca. Te problemy bez wątpienia przeszkadzają w zwykłym funkcjonowaniu, ale zwyczajnie nie są ogromniejszych konsekwencji.

Jak mogą sprawić się powikłania?
Czasami choroba hemoroidalna jest teraz w tak zaawansowanej fazie, iż nie przynosi skutku leczenie farmakologiczne i zmiana diety oraz zmiana trybu zarabiania na dużo aktywny. Wtedy konieczna zatrzymuje się interwencja chirurgiczna. Istnieje kilka metod operacyjnego leczenia hemoroidów. Lekarz powinien wybrać taką, która da najlepszy wynik przy najniższym ryzyku powikłań. Niestety, z każdym zabiegiem wiąże się zagrożenie. W wypadku operacji wycięcia hemoroidów drinku z dowolnych powikłań są późniejsze zaburzenia w oddawaniu stolca. Daje się ono jednak znacznie rzadko.

Powikłania po wykonaniu technologii instrumentalnych
Jeśli leczenie farmakologiczne nie pomaga, natomiast nie jest więcej konieczna interwencja chirurga, w leczeniu hemoroidów rzuca się tzw. metody instrumentalne. Lekarz stosuje do odbytu wziernik i robi martwicę guzków krwawniczych. Po takim sposobu pacjent przez konkretny czas odczuwa dyskomfort, lub – rzadziej – ból w stronach odbytu i podczas oddawania stolca. Czasami dają się również drobne krwawienia lub plamienia, płytkie owrzodzenia czy wrażenie obecności w odbycie ciała obcego. W ekstremalnych przypadkach są głębokie owrzodzenia, zatrzymanie moczu, głębokie krwawienia czy nawet ropowica krocza.

Hemoroidy czy rak?
Choroba hemoroidalna nie przyczynia się sama w sobie do powstawania poważniejszych dolegliwości, tylko niektóre spośród jej obrazów mogą na nie wskazywać. Krwawienie w trakcie oddawania stolca czy uczucie niepełnego wypróżnienia to znaki charakterystyczne i dla raka odbytu czy raka jelita grubego. Dlatego, jeśli jest podejrzenie żylaków odbytu, warto poddać się kolonoskopii – pełnemu badaniu wnętrza jelita grubego – by wykluczyć inne schorzenia.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.