Ignorowana i nieleczona choroba hemoroidalna może zdobyć w ciężkie również bardzo bolesne stadium. Kogo czeka operacja usunięcia dokuczliwych guzków krwawniczych? Czyli toż już ostateczność?

Kiedy leczenie zachowawcze teraz nie wystarcza
Najczęściej dokuczliwych żylaków odbytu można się pozbyć stosując leczenie zachowawcze. Polega ono na wprowadzeniu zmian do indywidualnej diety (picie znacznych części płynów, unikanie alkoholu, kawy, produktów wywołujących zaangażowania i zmienienie ich posiłkami możnych w błonnik pokarmowy), zwiększeniu aktywności ruchowej oraz umieszczeniu rytmu wypróżnień. Te strategie działają a jedynie w sukcesie hemoroidów w dwóch pierwszych stadiach rozwoju, gdy guzki nie wypadają jeszcze poza odbyt.

Gdy choroba wpada w większą fazę, konieczne zatrzymuje się zastosowanie jednej z tzw. metod instrumentalnych. Uznaje się do nich:

krioterapia: użycie specjalnego aplikatora, który obniżając temperaturę wywołuje martwicę hemoroidu;
skleroterapia: wstrzyknięcie do hemoroidów środków tworzących ich zarastanie;
metoda Barrona: założenie gumowej podwiązki na platformę hemoroidu, czyniące jego niedokrwienie i odpadnięcie;
elektrokoagulacja prądem: „porażenie” prądem hemoroidu, skutkujące uszkodzeniem tętnic guzka natomiast jego zmniejszeniem.
Jak a oraz na te zabiegi istnieje już zbyt późno, konieczna stoi się najbardziej inwazyjna metoda – operacja. Jest głównie podawana w poprzednim, czwartym stopniu zaawansowania choroby, gdy guzki znajdują się na stałe poza odbytem.

Rodzaje operacyjnych metod leczenia hemoroidów
Do najtańszych metod operacyjnych należą:

operacje tradycyjne, polegające na chirurgicznym wycięciu hemoroidów wraz z zawierającą je błoną śluzową;
metoda DGHAL, czyli podwiązanie tętnic, które powodując krew do hemoroidów, co sprawia ich zanik;
operacja sposobem Longo, która liczy na wycięciu cylindra śluzówki jelita nad miejscem, w jakim poznają się guzki krwawnicze. Dzięki temu naczynia doprowadzające krew do hemoroidów zostają częściowo przecięte, dzięki czemu guzki zaczynają zanikać.
Zobacz operację metodą DGHAL:

Hemorrhoids Operation solution DGHAL Hemorrhoidal artery ligation Doppler HAL
Komplikacje po operacji
Pamiętajmy, że operacyjne metody leczenia hemoroidów są najskuteczniejsze, a ryzyko, że bolesne schorzenie powróci, stanowi bardzo niskie. Wymagamy jednak brać się spośród tym, że po operacji mogą spotkać pewne dolegliwości: umiarkowany ból zachowujący się przez kilka dni oraz krwawienia z odbytu wywołane martwicą ważnej części błony śluzowej. Rzadziej sprowadzają się powikłania, takie jak zakrzepica przyodbytowego splotu żylnego, jaka może być leczona zachowawczo, lub zakażenie tkanek odbytu i miednicy mniejszej, wymagające leczenia antybiotykowego albo chirurgicznego.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.