Problemy z hemoroidami wywołują wiele niezwykle nieprzyjemnych objawów. Jak rozpoznać, kiedy a nas dotknęło to ciekawe schorzenie?

Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to tak naprawdę naczynia żylne otrzymujące się w skórze śluzowej odbytnicy. Są pod postacią poduszeczek i – o ile nie zachodzą w nich zmiany – mają wysoki wpływ na ważne funkcjonowanie końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Powszechnie natomiast „hemoroidami” określa się wpadające w nich zmiany chorobowe, które jadą do ich podniesienia i, w wyniku, wystąpienia szeregu dolegliwości.

Najbardziej rozpoznawalny objaw hemoroidów
Powinniśmy się zaniepokoić, gdy zaobserwujemy krwawienie towarzyszące wypróżnianiu. Uwaga: z reguły początkowo jest ono bezbolesne! Powinniśmy udać się do specjalisty nawet to, gdy ilość krwi jest delikatna. Dzięki temu wcześniej podejmiemy działanie także usuniemy ewentualne inne, poważniejsze schorzenia.

Gdy dolegliwości zakładają się nasilać
Kolejnym objawem choroby hemoroidalnej jest przeważnie uczucie swędzenia w strefie odbytu oraz pojawienie się wokół niego wodnistej wydzieliny, która montuje się na bieliźnie i ułatwia rozwojowi zakażeń. Chory że posiadać jeszcze wrażenie niepełnego wypróżnienia z początku powiększonych guzków krwawniczych w oJak rozpoznać hemoroidy?dbycie.

Ból ostatnim sygnałem ostrzegawczym
Jeśli wypróżnianie zaczyna dawać nam ból, a wcześniej zaobserwowaliśmy przynajmniej jeden z wysoce wymienionych objawów, niezwłocznie musimy udać się do specjalisty. W obecnej fazie rozwoju choroby hemoroidalnej guzki krwawnicze przestają samoistnie odwoływać się i wydają poza odbyt. Można też jednak wprowadzić je palcem na właściwe miejsce. W wysoce zaawansowanym stadium choroby guzki znajdują się na stałe poza odbytem. Drinkiem z tych faktów jest nietrzymanie stolca.

Zgłoś się do specjalistę jak łatwo
Pamiętaj: pierwszym, charakterystycznym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie podczas wypróżniania. Skoro nie prowadzi mu ból, można łatwo je zignorować. Tymczasem wczesne rozpoczęcie działania jest mocno istotne, gdyż kolejne fazy choroby wywołują coraz bardziej dokuczliwe dolegliwości, jakie w końcu zaczną przeszkadzać nam w odpowiednim funkcjonowaniu.

Hemoroidy przeważnie są postrzegane jako wstydliwa dolegliwość – chorzy latami unikają wizyty u lekarze, zastępując leki specyfikami przynoszącymi jedynie chwilową ulgę. Schorzenie jednak samoistnie nie ustąpi, oraz im dłużej będziemy zrywać z podjęciem profesjonalnego leczenia, tymże znaczniejsze piętno choroba odciśnie na polskim mieszkaniu.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.