Atopowe zapalenie skóry jest rozpoznawalne na podstawie szeregu kryteriów diagnostycznych. Opierają się one na szczegółowym wywiadzie oraz obserwacjach nie tylko skóry, ale i całego stanu ogólnego pacjenta. Jakie warunki muszą być spełnione, aby można było mówić o tego rodzaju chorobie?

Kryteria większe

Kryteriami większymi nazywane są czynniki ogólne, konieczne do obserwacji przez lekarza. Są one niemalże elementem niezbędnym w przypadkach wszystkich osób, borykających się z tym schorzeniem.

Podstawowym kryterium jest oczywiście świąd, odczuwalny niemalże zawsze i wszędzie. Niezależnie od pory dnia, czy nocy, bez konieczności dotyku skóry, czy tez obecności widocznej zmiany na naskórku. Do kolejnych zalicza się określone miejsca, charakterystyczne dla tej choroby- a więc nadgarstki, przedramiona, czy twarz. Inną oznaką atopowego zapalenia skóry jest nawracanie choroby.

Aby ostatecznie stwierdzić występowanie tego schorzenia, lekarz musi dodatkowo uzyskać informacje podczas wywiadu o podobnych skłonnościach wśród najbliższej rodziny chorującego. Jeśli więc któryś rodzic albo rodzeństwo cierpi na jakiekolwiek schorzenie związane z nadwrażliwością skórną ( a więc atopowe zapalenie skóry, astma bądź też alergia), wówczas ryzyko wystąpienia choroby jest zdecydowanie większe.

Kryteria mniejsze

Żeby nie było za prosto, istnieją także mniej popularne czynniki, mogące sugerować kierunek rozpoznania dolegliwości jako atopowe zapalenie skóry, choć bezpośrednio wcale o niej nie świadczą.

Każdego rodzaju reakcje związane bezpośrednio z atopią, a więc zarówno alergie pokarmowe, jak i wziewne, mogą sugerować odpowiednią diagnozę. Najczęściej atopowe zapalenie skóry rozpoznawalne jest w przypadku dzieci. Warto również wiedzieć, że skóra osób skłonnych do zachorowania na to schorzenie posiada też pewne charakterystyczne cechy. Zalicza się do nich biały dermografizm ( a więc możliwość pisania po skórze, zostawiające specyficzne białe ślady), rogowacenie przymieszkowe ( czyli gromadzenie się naskórka wokół mieszków włosowych, najczęściej w postaci delikatnych, czerwonych krostek na ciele), a także tzw. „rybia łuska”, czyli stan, w którym naskórek przypomina wspomnianą wcześniej łuskę.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.