Postawienie diagnozy wady zgryzu oznacza bezwarunkowe wdrożenie odpowiedniego leczenia wad zgryzu. Jego zaniedbanie bowiem może prowadzić do widocznych zniekształceń w obrębie twarzy, a także mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia zębów. Dobrze zatem interweniować już na początku, gdy pojawiają się pierwsze symptomy. Je4śli więc zauważymy pewne nieprawidłowości, albo chociaż mamy pewne podejrzenia co do nich, wówczas koniecznością okazuje się wizyta u ortodonty. Jeśli specjalista uzna, że leczenie jest konieczne, wtedy należy bezwzględnie zastosować się do jego wskazówek i sugestii.

Nieleczona waga zgryzu to nie tylko problemy estetyczne. Jej obecność może prowadzić do różnorodnych chorób zębów i przyzębia, między innymi próchnicy, nadwrażliwości, starcia zębów czy paradontozy. Niekiedy, w skrajnych przypadkach, na skutek zaniedbania, dochodzi do problemów z mową czy popularnego seplenienia.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Jeśli wada zgryzu zostaje zauważona we wczesnym, dziecięcym wieku, wówczas możliwe jest zlecenie wykonywania specjalnych ćwiczeń mięśni. Jeśli jednak wada pojawia się u starszego dziecka, które ma już zęby stałe (albo u dorosłego), koniecznością może być wykonanie aparatu ortodontycznego. To proces długotrwały, często trwający nawet kilka lat. Wszystko zależne jest od konkretnego pacjenta, jego wady i samego czasu korekty.

Mioterapia

Mioterapia to inaczej zespół ćwiczeń narzędzia żucia i mięśni mimicznych. Jej zadaniem jest uregulowanie sił poszczególnych partii, które są odpowiedzialne za prawidłowy kształt i ułożenie szczęki względem żuchwy. Ćwiczenia są jak najbardziej skuteczne, o ile ich wykonywanie jest regularne i zgodne z zaleceniami lekarza. Rozróżnić można dwa typu mięśni żuchwy: bierne i czynne. W ramach tych pierwszych stosuje się właściwy masaż, pozwalający na zwiększenie elastyczności i ich napięcia. Zwykle wykonuje się go przy pomocy osób trzecich, jak i specjalnych przyrządów. Warto wiedzieć, że go jego odmian zalicza się również sen w odpowiedniej pozycji głowy.

Ćwiczenia czynne z kolei, wykonywane są samodzielnie poprzez napinanie i rozluźnianie poszczególnych partii ( czyli np. odpowiednie układanie ust, wysuwanie i cofanie żuchwy, wzmacnianie wytrzymałości i siły mięśni). Rozwiązanie to jest głównie zalecane w przypadku leczenia poprzednich, dotylnych, poprzecznych i pionowych wad, oraz w okresie poprzedzającym noszenie aparatu.

Aparaty ortodontyczne

Gdy takie ćwiczenia nie przynoszą rezultatów albo wady są zbyt duże, wówczas konieczne jest wykonanie a następnie założenie specjalistycznych aparatów ortodontycznych. Współcześnie istnieją rozwiązania stałe i ruchome. To, jaka decyzja zostanie podjęta w zakresie leczenia wad zgryzu, zależne jest przede wszystkim od możliwości finansowych, wady zgryzu, wieku pacjenta czy też zaawansowania stadium choroby. W przypadkach małych dzieci, najczęściej wybierane są aparaty ruchome. Jeśli jest to przypadek starszych dzieci albo osoby dorosłej, wówczas stosuje się aparat stały, zbudowany z kilkunastu metalowych zamków sklejonych odpowiednim klejem. Taka kuracja przywraca właściwy wygląd szczęki a także wyrównuje zęby.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.