Naczyniak wątroby to łagodna forma niezłośliwego nowotworu wątroby. Zazwyczaj wykrywa się go podczas rutynowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej (USG) lub tomografii komputerowej (CT), częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyna:

Przyczyny powstawania naczyniaków nie są do końca poznane, jednakże z wielu badań wynika, że jest to przypadłość dziedziczna.

Objawy:

Naczyniaki wątroby są zwykle zmianami bezobjawowymi. Najczęściej ich wielkość nie przekracza 4 cm, ale zdarzają się również takie, których średnia grubo przekracza 10cm. W takim przpadku może pojawić się ucisk na naczynia wewnątrzwątrobowe lub, co gorsza, pęknięcie naczyniaka (na szczęście rzadko do tego dochodzi). Inne rzadkie objawy występowania naczyniaka wątroby to bóle i stany podgorączkowe, związane ze zmianami w obrębie guza, jak zwapnienie czy martwica.

Leczenie:

Przy niewielkich rozmiarach naczyniaka wątroby (poniżej 10cm) nie stosuję się leczenia operacyjnego. Wystarcza obserwacja i okresowe badanie USG, które należy wykonywać co 6-12 miesięcy.

Zabieg operacyjny staje się koniecznością, gdy wielkość naczyniaka przekracza 10 cm oraz występują objawy kliniczne (ból, gorączka, ucisk na sąsiednie narządy, szybki rozrost tkanki nowotworowej).

Zazwyczaj wykonywany jest jeden z dwóch zabiegów:
– resekcja wątroby – chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych
– embolizacja – odcięcie dopływu krwi do tkanki unaczynionej w celu wywołania jej martwicy


Dlatego należy pamiętać, że najważniejsza jest profilaktyka – a do tego doskonale nadają się zioła na wątrobę.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.