Najgroźniejsza ze wszystkich typów anemii jest niedokrwistość aplastyczna, która wynika z nieprawidłowego szpiku kostnego. Można ją zdiagnozować poprzez badanie krwi, w którym wszystkie wyniki są nieprawidłowe. W jaki sposób leczy się tak ciężką chorobę?

Przyczyny anemii aplastycznej

To schorzenie wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego. Komórki ciała nie są bowiem w stanie produkować szpiku, tylko zupełnie odmienne tkanki uaktywniające się w jego miejscu. Wówczas to zostaje zatracona granica właściwego działania szpiku i rozpoczynają się liczne problemy. Najczęściej chorobę tą wywołuje przyjmowanie środków, które uszkadzają ludzkie komórki macierzyste. Zwykle jest to radioterapia czy leki używane podczas walki z nowotworem. Anemia aplastyczna może także wystąpić w ciąży , należy pamiętać, że jest to dolegliwość wrodzona.

Objawy anemii aplastycznej

Nie ma reguły, co do rozwoju choroby. Może on następować bardzo gwałtownie, bądź też powolnie. Charakterystycznymi objawami, rzucającymi się w oczy jest bladość skóry, brak energii, duszności czy też krwawienia i pojawiające się nagle siniaki. Oczywiście w takich wypadkach należy udać się do lekarza, który przeprowadzi badania krwi i skieruje na punkcje szpiku kostnego. Niestety zaawansowana i ciężka forma tej choroby nie daje szans na przeżycie. Natomiast jeśli jest to jedno z pierwszych stadiów, istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie z anemii aplastycznej.

Leczenie anemii aplastycznej

Niestety w przypadku tej dolegliwości ratunkiem jest przeszczep szpiku kostnego.  Wiele z tak prowadzonych terapii przynosi pozytywne skutki, sprawiające, że większość pacjentów powraca do normalnego życia. Niestety nie we wszystkich sytuacjach może dojść do przeszczepu. W odosobnionych przypadkach wprowadza się leki immunosupresyjne, które co prawda przynoszą rezultaty, ale nie poprawiają wyników krwi.

Uzupełnianie terapii

Anemia aplastyczna oznacza bardzo słabą odporność, dlatego pacjenci zwykle nie przemieszczają się tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Niekiedy stosuje się dodatkowo cała gamę antybiotyków, których zadaniem jest powstrzymanie rozwoju infekcji i zakażeń. Niekiedy, gdy parametry krwi są drastycznie słabe, przeprowadza się transfuzję.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.