Udar mózgu pojawia się wśród pacjentów coraz częściej – tak wynika z prowadzonych w szpitalach statystyk. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że w dzisiejszych czasach większość dorosłych ludzi jest obciążona kilkoma czynnikami ryzyka, które nawet występując pojedynczo mogą doprowadzić do udaru.

Kiedy pojawia się udar?

Jako że udar mózgu często prowadzi do śmierci pacjenta, jest on przedmiotem badań naukowców już od bardzo wielu lat. Przez ten czas udało się określić dwie grupy czynników ryzyka.

Pierwszą z nich są czynniki niemodyfikowalne. Zalicza się do nich przede wszystkim wiek pacjenta. Im starsza osoba, tym większe ryzyko zachorowania. Poza wiekiem, kluczową rolę w patogenezie przypisuje się również czynnikom genetycznym. Istnieje bowiem przypuszczenie, że udar mózgu może być częściowo dziedziczony. Naukowcy mają jednak nadzieję, że czynniki genetyczne będzie można modyfikować i to w całkiem niedługim czasie.

Drugą grupę czynników ryzyka są czynniki modyfikowalne. Można je więc wyeliminować na drodze profilaktyki. Większość udarów mózgu zdarza się u osób chorujących na nadciśnienie tętnicze. W związku z czym, im wyższe ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, tym drobne naczynka w mózgu są bardziej narażone na uszkodzenie. Przez to gwałtownie wzrasta ryzyko wylewu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego. Poza nadciśnieniem, duży udział w patogenezie tego schorzenia ma również choroba niedokrwienna serca lub ostatnio przebyty zawał. Ryzyko pojawienia się udaru zwiększa również, kiedy dana osoba choruje na cukrzycę.

Wśród czynników podlegających modyfikacji możemy wyróżnić jeszcze takie, które są związane ze stylem życia. Są to przede wszystkim różnego rodzaju nałogi, głównie alkoholizm, w mniejszym stopniu nikotynizm. Do tej grupy należy również zmniejszona aktywność fizyczna, skutkująca otyłością.

Profilaktyka udarowa

Udar mózgu będzie z pewnością pojawiał się coraz częściej, bowiem na powyższe czynniki ryzyka narażeni jesteśmy wszyscy, co jest związane z obecnie panującym stylem życia. Drugą grupę przyczyn można jednak skutecznie eliminować poprzez liczne działania profilaktyczne, które każdy powinien wdrożyć, choćby w niewielkim stopniu.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.