Anemia jest chorobą, która pojawia się w momencie braku możliwości wytwarzania odpowiedniej ilości czerwonych krwinek. Najczęstszą odmianą jest ta wywołana niedoborem żelaza. Warto jednak poznać jej rodzaje oraz dowiedzieć się, z jakich przyczyn powstają. Najczęściej jest skutkiem obfitych krwawień miesiączkowych, nieprawidłowej diety, chorób, w wyniku których pojawia się niedobór B12 i kwasy foliowego. Występuje pięć rodzajów  niedokrwistości.

Niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza

To najczęstszy rodzaj anemii. Żelazo, wchodzące w skład hemoglobiny, bardzo mocno wiąże się z anemią. Zwykle jednak, jej powstanie jest skutkiem nieprawidłowego dostarczania tego pierwiastka, utraty żelaza (na skutek krwawienia czy poronienia), czy też zaburzeń wchłaniania i przyswajania witamin ( co ma miejsce w chorobach układu pokarmowego).

Charakterystyczne objawy dla tego typu to:

  • Pękanie kącików ust
  • Pękanie i suchość skóry
  • Kruchość
  • Zaczerwienienie języka
  • Wypadanie i łamanie włosów

Niedokrwistość aplastyczna

Tu anemia powiązana jest z chorobami szpiku kostnego. Zwykle objawia się krwawieniem z dziąseł, błon śluzowych czy jamy ustnej. Niekiedy towarzyszą jej również dreszcze, częstsze infekcje czy tez wysoka temperatura.

Niedokrwistość megaloblastyczna

Przyczyna tego rodzaju anemii jest brak odpowiedniej ilości kwasu foliowego i witaminy B. Oba składniki odpowiadają za prawidłową syntezę DNA w ludzkim organizmie, są zatem bardzo istotne w procesach tworzenia komórek. Oprócz wszystkich wymienionych objawów powyżej, dochodzi do tego także brak apetytu, prowadzący do utraty wagi.

Niedokrwistość hemolityczna

Niedokrwistość hemolityczna wiąże się z zabijaniem krwinek czerwonych. Pojawia się na skutek nieprawidłowego przetoczenia krwi, zakażeń bakteryjnych czy też sztucznych zastawek serca. Podstawowymi objawami są zażółcenie gałek ocznych i powłok skórnych, jak również podwyższona temperatura czy ból w okolicy krzyżowo- lędźwiowej.

Niedokrwistość pokrwotoczna

Jak sama nazwa wskazuje, występowanie tego rodzaju anemii powiązane jest ze znaczna utrata krwi z organizmu, najczęściej spowodowaną krwotokiem albo bardzo obfitymi miesiączkami. Tu uzupełnienie niedoboru może mieć miejsce wyłącznie poprzez przeszczep szpiku kostnego.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.