Urojenia paranoidalne to przeświadczenia, spojrzenie na świat, samego siebie oderwane od rzeczywistości, nierealne i niemożliwe do spełnienia w realnym świecie. Chorzy równocześnie często cierpią na halucynacje i zaburzony tok myślenia, czucia oraz nastroju.

Przyczynić się do powstania owych zaburzeń mogą zażywane środki narkotyczne, alkohol, długo trwająca izolacja i przewlekły silny stres. Często urojenia paranoidalne towarzyszą innym chorobom psychicznym, zaburzeniom osobowości.

Leczenie stwarza trudności z uwagi na fakt, że chorzy nie zauważają swojego problemu, nie wyrażają też chęci leczenia, ciężko jest nawiązać z nimi kontakt.  Leczenie w głównej mierze opiera się na użyciu farmakologii a konkretnie leków neuroleptycznych – przeciw psychotycznych.  Hamują one aktywność neuronów, dzięki czemu działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.