Czym jest zespół jelita drażliwego? Z angielskiego, nazwa ta oznaczana jest skrótem IBS – Irritable Bowel Syndrom. To pewien zespół zaburzeń, zwykle trwających przynajmniej trzy miesiące, charakteryzujący się wieloma dolegliwościami, takimi jak: wypróżnienia, wzdęcia, biegunka czy klasyczne bóle brzucha. Niekiedy pojawia się i znika samoczynnie, właściwie bez większych przyczyn. Specjaliści zaliczają tę chorobę do zaburzeń czynnościowych.

Jak rozpoznać IBS?

Zwykle rozpoznanie tej dolegliwości nie jest trudne. Pojawiają się bowiem problemy z nieregularnym wypróżnianiem się, najczęściej połączone z dyskomfortem związanym z brakiem możliwości całkowitego wypróżnienia, czy też nawracającymi zaparciami i biegunkami. Innym, charakterystycznym objawem jest występowanie śluzu w kale, czy też regularne bóle brzucha. Przy występowaniu którychkolwiek z objawów, należy skonsultować się z odpowiednim lekarzem, gdyż często problemy te oznaczają poważniejsze choroby.

Gdzie zogniskowany jest ból? Najczęściej to lewa strona ciała, okolica biodra, gdzie znajduje się końcowy odcinek jelita. Niekiedy występuje jego ostra odmiana, przypominająca kłucie na poziomie kolki. Innym razem jest to wyłącznie uczucie dyskomfortu i niezadowolenia. Zwykle jednak opisywane objawy pojawiają się tuż po spożyciu jakiegokolwiek jedzenia.

Skąd się bierze IBS?

Nie da się dokładnie określić przyczyn występowania IBS. Najczęściej jednak przy okazji tej dolegliwości wymienia się silne sytuacje stresowe bądź depresje. Jednak na zespół jelita drażliwego wpływają także:

  • Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie
  • Operacje przeprowadzane w jelitach
  • Długotrwałe terapie antybiotykowe
  • Wszelkiego rodzaju zakażenia i infekcje układu pokarmowego
  • Spożywanie bardzo tłustych potraw
  • A także alkoholu, i kawy

Jak leczyć IBS?

Nie ma skutecznego sposobu leczenia tej choroby. Zwykle stosuje się leki rozkurczowe oraz te na bóle, dodając do nich specjalny preparat na biegunkę. Warto jednak uświadomić sobie, że leczenie IBS tak naprawdę sprowadza się wyłącznie do łagodzenia występujących objawów. Niekiedy, w szczególnych przypadkach lekarze zalecają stosować także leki uspokajające, bowiem niedawno odkryto, że IBS prawdopodobnie ma swoje korzenie także w ludzkiej psychice.

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.