Czym jest zespół stresu pourazowego? To stan, który może wystąpić na skutek pośredniego bądź bezpośredniego narażenia człowieka na przerażające czy też traumatyczne doświadczenia. Najczęściej objawia się na skutek nagłej śmierci najbliższej osoby, w następstwie poważnej choroby czy też jakiegokolwiek zagrożenia życia jednostki. Najnowsze badania potwierdzają, iż taki stan ma miejsce nawet u 14% całej populacji. Może on bowiem występować zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci- bez względu na ich wiek. Czasem ma miejsce nagle, innym razem rozwija się spokojnie i powoli.

Co wywołuje PTSD?

Traumatyczne wydarzenia, czy też brutalne i nagłe ataki mogą wywołać zespół stresu pourazowego. Najczęściej zalicza się do nich takie sytuacje, jak:

– kradzieże,

– gwałty,

– napaści,

– wypadki komunikacyjne,

– doświadczenia wojenne,

– katastrofy naturalne.

Zaburzenia hormonalne

Współczesne badania informują, iż osoby cierpiące na taką dolegliwość mają nieprawidłowy poziom hormonów, odpowiedzialnych za właściwą regulację poziomu stresu w organizmie. Najczęściej dużo niższe wyniki wskazują kortyzol, za to poziom adrenaliny i noradrenaliny jest zdecydowanie wyższy.

Objawy PTSD

Kiedy najczęściej pojawia się zespół stresu pourazowego? Zwykle w pierwszych trzech miesiącach od momentu, w którym miało miejsce tragiczne wydarzenie i nastąpił uraz. Nie jest jednak prosto zdefiniować i zdiagnozować taki stan, gdyż często jest on mylony z depresją, lękami czy zwykłym stresem. Naukowcy twierdzą, iż u osób borykających się z PTSD mogą pojawiać się nocne koszmary, niepokojące sny czy też konkretne obrazy wspominające tamto wydarzenie. Niekiedy możliwe jest także odczuwanie niepokoju, strachu, izolacji od otoczenia bądź też braku jakichkolwiek reakcji na nie, niekiedy doprowadzając nawet do samobójczych myśli.

Leczenie PTSD

Aby pozbyć się takich negatywnych odczuć, warto za wszelką cenę powrócić do stałych, codziennych zajęć, wykonując je dokładnie w taki sam sposób, jak zazwyczaj. Czasem pomaga pomoc psychologiczne bądź psychiatryczna, gdzie człowiek może porozmawiać z kimś o tym, co wydarzyło się w jego życiu. Najważniejsze to przebywanie wśród innych osób i nieizolowanie się od nich.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.