Narodziny dziecka zwiastują w życiu młodych rodziców prawdziwą rewolucję. Ciąża to odpowiedni czas na to, by przygotować się do wszelkich zmian, jakie nastąpią po przyjściu na świat upragnionego potomka. Co zrobić, aby pierwsze dni po ciąży nie okazały się przewrotem nie do okiełznania? Jak skutecznie przygotować się na nadejście dziecka?

Do roli rodzica dorasta się przez bardzo długi okres. Jednak myśl o niedalekim przyjściu na świat dziecka sprawia, że proces ten zdecydowanie nabiera tempa. Noworodek potrafi wywrócić dotychczasowe życie do góry nogami, dlatego warto przygotować się odpowiednio do nadchodzącej rewolucji.

Po pierwsze: zaplanuj… samą ciążę!

Pierwszym krokiem, jaki powinni postawić rodzice, którzy chcą być jak najlepiej przygotowani do wychowywania potomstwa, jest… samo planowanie ciąży. Decyzja o posiadaniu potomstwa musi być wynikiem pewnej dojrzałości i stabilizacji. Pomyślcie wraz z partnerem, czy dany moment jest odpowiedni na to, aby powiększyć swoją rodzinę. Im wcześniej zaczniecie przygotowywać się do roli rodzica, tym łatwiej będzie Wam odnaleźć się w nowej roli już po porodzie. Poczytajcie trochę o planowaniu dziecka, zobaczcie, kiedy najlepiej rozpocząć starania o maleństwo (pomocne może być taki narzędzie jak to: http://dzieci.pl/kalkulator-dni-plodnych.html), policzcie, czy na pewno stać Was teraz na posiadanie bobasa.

 

Po drugie: zadbaj o sprawy zawodowe

Jeśli już jesteś w ciąży, powinnaś zainteresować się swoją karierą zawodową i jej losami po porodzie. Poinformuj wcześniej pracodawcę o tym, że spodziewasz się dziecka. Rozmowa z szefem da Ci odpowiedź, na co możesz liczyć po urlopie macierzyńskim. Pamiętaj, że pracodawca ma obowiązek przyjąć Cię z powrotem, natomiast warto wcześniej zbadać, czy aby na pewno wrócisz na swoje stanowisko.

 

Po trzecie: przygotuj swoją rodzinę

Małe dziecko w rodzinie to ogromna zmiana nie tylko dla Ciebie i partnera, ale także dla Waszych starszych latorośli. Dobrze jest przygotować rodzeństwo do tego, że Twoja uwaga będzie teraz trochę bardziej skoncentrowana na najmłodszym członku familii. Warto również przygotować na nadejście dziecka swoich rodziców. Ci z pewnością ucieszą się z wnuka i zaoferują swoją pomoc w opiece nad nim. Wiele osób, które posiadają w domu zwierzęta (np. psy), również decydują się na przygotowanie ich do tej wielkie chwili.

 

Po czwarte: przygotuj mieszkanie

To chyba najbardziej oczekiwany moment w życiu każdego, kto przygotowuje się na narodziny dziecka – urządzanie pokoju dla nowego lokatora. Warto zawczasu wyremontować i wyposażyć to miejsce w domu, gdzie spędzi pierwsze miesiące życia nasze maleństwo. Przygotowanie mieszkania na nadejście dziecka powinno odbyć się jeszcze wtedy, kiedy Ty sama masz na tyle siły, by pomóc choćby przy najmniej wymagających pracach.

 

Po piąte: zakup wózka i innych niezbędnych gadżetów

Dobrze również wcześniej pomyśleć o zakupie odpowiedniego wózka i innych przyrządów, które zdecydowanie ułatwią opiekę nad małym dzieckiem. Oczywiście wszystko zależy od finansów, jakimi dysponujecie z partnerem. Nie zmienia to faktu, że przed narodzinami potomka wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Wózek, przewijak i inne to absolutna podstawa i nie można o nich zapomnieć.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.