Pierwszym krokiem do rzucenia palenia jest chęć podjęcia walki z nałogiem. Każda motywacja jest dobra. Można kierować się troską o własne zdrowie oraz o dobre samopoczucie najbliższych, można też uświadomić sobie, ile pieniędzy dałoby się w ten sposób zaoszczędzić. Sama silna wola może jednak nie wystarczyć do zerwania z nałogiem, ponieważ nikotyna mocno uzależnia. Kiedy organizm jest do niej przyzwyczajony, nagłe odstawienie powoduje szereg przykrych objawów i nieodpartą chęć powrotu do palenia. Zastosowanie nikotynowej terapii zastępczej daje 6 razy większą szansę na zerwanie z papierosami i skutecznie chroni przed wystąpieniem objawów odstawiennych.

Nikotyna zawarta w dymie papierosowym najpierw dostaje się do płuc, a stamtąd błyskawicznie przenika do układu krwionośnego, który transportuje ją do mózgu. Tam łączy się ze swoimi receptorami i uwalnia substancje, które wywołują uczucie przyjemności. Po dwóch godzinach od wypalenia papierosa stężenie nikotyny we krwi spada, a uzależniony organizm zaczyna się domagać kolejnej dawki. W ten sposób dochodzi do powstania „błędnego koła”, które trudno jest przerwać tylko przy pomocy siły woli. Po 3-7 dniach bez palenia objawy głodu nikotynowego stają się bardzo uciążliwe. Najczęstsze z nich to m.in. rozdrażnienie i niepokój, ostry ból i zawroty głowy, bezsenność, zmęczenie, obniżenie nastroju lub zwiększony apetyt. Towarzysząca im chęć zapalenia jest na tyle silna, że zazwyczaj dochodzi wtedy do ponownego sięgnięcia po papierosy.

Nikotynowa terapia zastępcza opiera się na dostarczaniu do organizmu nikotyny w kontrolowanych ilościach, aby łagodzić dolegliwości związane z zupełnym odstawieniem papierosów. W tym celu można stosować preparaty marki Niquitin. Mają one postać tabletek do ssania, miętowych listków rozpadających się w jamie ustnej lub plastrów, uwalniających nikotynę do krwi przez skórę. Plastry działają bez przerwy przez 24 godziny i przez ten czas hamują powstawanie objawów odstawienia. Stałe uwalnianie nikotyny do krwi pozwala nie myśleć o paleniu oraz chroni przed chęcią zapalenia zaraz po przebudzeniu. Dla osób, które chciałyby aktywnie kontrolować objawy głodu nikotynowego lepszym wyborem będą pastylki do ssania lub miętowe listki doustne. Można je zażywać, kiedy pojawia się chęć zapalenia lub kiedy objawy abstynencji stają się dokuczliwe. Już na początku terapii ilość nikotyny, którą otrzymuje organizm jest mniejsza od tej, która pochodziła z papierosów. W ten sposób rozpoczyna się jego przyzwyczajanie do mniejszych dawek. Leczenie trwa co najmniej przez kilka tygodni, maksymalnie przez 3 miesiące. Podczas jego trwania ilość nikotyny jest stopniowo ograniczana przez stosowanie produktów Niquitin o coraz mniejszej sile działania.

Podawanie nikotyny jest bezpiecznym sposobem na odzwyczajenie od palenia, ponieważ nie ma ona działania rakotwórczego. Ponadto w czasie kuracji organizm nie jest już narażony na dym tytoniowy, dlatego nie otrzymuje całego zbioru substancji trujących i rakotwórczych, które są w nim zawarte. Preparaty Niquitin dostępne są w aptekach bez recepty. Przeznaczone są dla osób dorosłych. Przeciwwskazania do ich stosowania to m.in. świeży zawał serca, niestabilna choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca oraz ciąża. Szczegółowych informacji na temat nikotynowej terapii zastępczej i rzucania palenia może udzielić lekarz lub farmaceuta.

 

fot. by William Warby via Flickr, creative common licence

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.