Kolagenem nazywa jest białko, odpowiedzialne za odnowę komórek ludzkiej skóry. To bardzo cenny i ważny składnik organizmu, pozwalający na zachowanie pięknego i zdrowego wyglądu. Co więc wiemy o tym białku?

Nazwa kolagen pochodzi od greckich słów: colla (klej) i genno (rodzić). Jego podstawową funkcją jest spajanie poszczególnych elementów komórkowych. W ciągu ludzkiego życia kolagen jest nieustannie wymieniany. Najtrwalszy jego rodzaj występuje w kościach, gdyż jego wymiana następuje co rok. W wątrobie dla porównania, ma to miejsce co miesiąc.

Niedobór kolagenu

Jak powszechnie wiadomo, produkcja tego białka zaczyna obniżać swój poziom już po 25 roku życia, a więc stosunkowo wcześnie. Wówczas rozpoczyna się także proces starzenia skóry.

Efektem spadku ilości kolagenu jest spadek jędrności i elastyczności skóry, utrata naturalnego wyglądu, powstawanie zmarszczek, suchości, a także wywołanie nadciśnienia tętniczego. Niestety brak obecności białka powoduje również zmniejszenie elastyczności kości ścięgien i mięśni, zwiększenie ryzyka wystąpienia osteoporozy i tarcia stawów, wywołującego dolegliwości bólowe.

Główne zadania kolagenu

Na przestrzeni wielu lat, kolagen zyskał popularność, dzięki swoim różnorodnym funkcjom. Obecnie wiadomo już, że nie tylko spowalnia procesy starzenia się skóry, ale zwalcza różne jej dolegliwości, powstrzymuje rozwój bakterii i wirusów, odżywia cebulek włosów czy zapobiega występowaniu komórek nowotworowych. Jego zastosowań nadal przybywa.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.