Aloes jest rośliną bardzo sławną w Polsce, chociażby przez wzgląd na jego dobroczynne działanie. Pierwotnie pochodzi z rejonów tropikalnych,  gdzie panują wysokie temperatury powietrza. Najbardziej znanymi gatunkami są aloes drzewiasty, aloes pstry oraz aloes zwyczajny. Rośliny te kwitną zwykle 2-3 razy do roku , posiadają długi pęd na którym występują liczne kwiatostany. Niektóre gatunki znane są z leczniczych właściwości, jednak nie tylko ten fakt jest powodem, dla którego można te kwiaty uprawiać.

Jaka temperatura będzie odpowiednia ?

Aby zacząć hodowlę własnej roślinki należy zapoznać się z wymaganiami, jakie muszą być spełnione aby zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Pierwszym czynnikiem jest ustalenie odpowiedniej temperatury. Aloes czuje się bardzo dobrze w temperaturze około 20 stopni C w miejscu doskonale oświetlonym. Najlepszym miejscem na postawienie doniczki to parapet. Latem można wystawiać ją na taras lub balkon, jednak należy ją szczególnie ochraniać przed deszczem. Zimą aloes możemy przenieść w chłodniejsze miejsce, o temperaturze 10 stopni C.

W jaki sposób podlewać roślinkę?

W okresie letnim, do końca września należy utrzymywać stałą wilgotność podłoża. Wystarczy, że raz ewentualnie co dwa tygodnie będziemy podlewać naszą roślinę. Jeżeli woda spłynie na podstawkę należy ją wylać, aby uniknąć przegnicia korzeni. Dużo lepiej jest, kiedy nie podlejemy naszej rośliny wystarczająco dobrze, niż gdybyśmy mieli zrobić to aż za bardzo. Aloes bowiem jest niesamowicie wytrzymały na brak wody i potrafi przetrwać bez niej dużo dłużej, niż inne rośliny.

Co jeszcze możemy zrobić?

Należy pomyśleć również o nawożeniu rośliny. Możemy to robić co 2 tygodnie, przy pomocy specjalnego nawozu , przeznaczonego dla sukulentów – uwaga! Tylko w okresie wegetacyjnym. Kiedy chcemy przesadzić aloes pamiętajmy, że ziemia powinna być zmieszana z piaskiem gruboziarnistym.  Kwiaty najlepiej przesadzać podczas wiosennej aury. Starsze roczniki można przesadzać nawet co 3 lata natomiast młodsze nawet co rok.

Istnieją sytuacje w których roślina może zachorować. W tym wypadku mogą pojawiać się zmiany w postaci brązowych plam na liściach i wystąpienie mszyć. Należy zwrócić wtedy szczególną uwagę i zastosować środki, mogące pozbyć się tego problemu. Na rynku dostępne są również witaminy, dzięki którym zapobiegniemy różnym schorzeniom rośliny.

Gdy zdecydujemy się już na posiadanie aloesu w swojej domowej uprawie, należy dobrze zapoznać się z zasadami, jakich trzeba przestrzegać. Nie jest to bowiem normalna roślina, lecz wymaga specjalnych metod uprawy, co nie oznacza wcale, że są one skomplikowane.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.