Każdy z nas słyszał o niezawodnej sile aloesu, jego cennych właściwościach leczniczych i spektakularnych efektach działania. Roślinę ceniono od stuleci, jednak obecnie niewiele osób wie w jaki sposób może wykorzystać drzemiącą w niej siłę. W sklepach zielarskich czy aptekach można zakupić preparaty, w składzie których występuje aloes. Są to najczęściej soki, żele do picia oraz różne maści i płyny. Substancje te są wzbogacone niekiedy w wyciąg z malin, jagód oraz witaminą C.

Produkty ze sklepu

Chcąc rozpocząć kurację aloesową można skorzystać z bogatej oferty produktów aptecznych i zielarskich. Gotowe leki na bazie tej rośliny mogą być przydatne w leczeniu przypadłości wewnętrznych jak i zewnętrznych. sprzedaży są więc oferowane nie tylko w formie płynnej, ale również kremowej np. maści. Cena jednego opakowania leku waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych. Można również wykonywać samodzielnie specyfiki aloesowe w postaci nalewek, soków i maści , których działanie jest również skuteczne, zwłaszcza , że mamy pojęcie jakich składników użyliśmy do ich przyrządzenia. Domowe substancje wykonuje się bardzo prosto i nie wiąże się z wydawaniem dużych sum pieniędzy.

Żel z aloesu

Żel z aloesu stosowany jest w przypadku leczenia otwartych ran i wszelkich dolegliwościach skórnych. Posiada właściwości antyseptyczne, nawilżające i  przeciwświądowe. Zamiast decydować się na gotowy specyfik z apteki, można go wykonać własnoręcznie w domu. Do jego wykonania potrzebne będą:

  • świeże liście aloesu
  • sproszkowana witamina C
  • witamina E (w kapsułkach)

Odpowiednie proporcje to:  ¼ szklanki zmiksowanych liści, 500 mg witaminy C i 400 IU witaminy E (1 – 2 kapsułki).

Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować i zamknąć w ciemnym szklanym opakowaniu. Żel przechowywać w lodówce i używać go do smarowania ran i podrażnionych miejsc na skórze.

Maść z aloesu

Krem aloesowy powstaje z liści , które w pierwszym etapie przerabia się na sok aloesowy. Gotując taki napój przez dłuższy czas uzyskuje się gęstą konsystencję . Po ostudzeniu , masę można stosować w miejscach zmienionych chorobowo. Szczególnie dobre efekty uzyskuje się w leczeniu trądziku.

Sok z aloesu

Do wykonania soku z aloesu potrzebne będą świeże liście bez kolców. Po ich dokładnym umyciu należy wydrążyć  miąższ i wymieszać z dowolnym sokiem z cytrusów. Może to być sok wyciśnięty ze świeżych owoców, lub kupiony w sklepie (pomarańczowy, jabłkowy ).

Gotowy sok przechowywać w lodówce maksymalnie przez 7 dni. Spożywać w formie rozcieńczonej 2 łyżki soku z aloesu na szklankę wody. Najsilniejsze właściwości lecznicze posiada w czasie pierwszych 3 dni od przygotowania.

Nalewka z aloesu

W zależności od rodzaju przypadłości stosuje się różne nalewki aloesowe. Najbardziej popularnym sposobem jest wykonanie jej w tradycyjny sposób, na spirytusie z dodatkiem miodu. Do jej sporządzenia potrzebne będą w równych ilościach:

  • sok wyciśnięty z liści aloesu
  • spirytus
  • płynny miód
  • sok z cytryny

Po wymieszaniu wszystkich składników,  sok należy przelać do szklanej butelki i przechowywać w lodówce. Po tygodniu nalewka jest gotowa do spożycia.

Tagi: , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.