Aloes przez wiele lat był znany specjalistom medycyny naturalnej, głównie jako środek przeczyszczający. Kiedy odkryto jego właściwości lecznicze, stał się niezwykle cenioną rośliną. Na przestrzeni lat prowadzono liczne badania naukowe , dzięki którym potwierdzono wyjątkowe zastosowanie aloesu w różnych dziedzinach medycznych.

Aloes-źródło mikroelementów i witamin

Miąższ aloesowy składa się z cennych pierwiastków oraz niezbędnych witamin, które pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do pierwiastków znajdujących się w liściach zaliczyć możemy: miedź, magnez, mangan, sód, potas, chrom, wapń, fosfor, cynk i żelazo. Wśród witamin obecnych w aloesie najbardziej ceniona jest witamina C. W roślinie znajduje się również beta karoten  (prowitamina witaminy A), kwas foliowy (witamina B9, folacyna), cholina a także witaminy z grupy B. Zaskakujące jest to, że aloes zawiera w sobie również witaminę B12, która w naturze występuje prawie wyłącznie w mięsie, jajach, rybach, mleku i jego przetworach.

Niezbędne aminokwasy

Liście sukulentu zawierają również aż 18 z 22 aminokwasów występujących w ludzkim organizmie. Wśród nich jest aż 7 z 8 aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do produkcji białka, czego ludzki organizm samodzielnie nie potrafi wyprodukować. Najważniejsze aminokwasy zawarte w liściach aloesu to: cystyna, alanina, kwas glutaminowy, seryna, prolina, hydroksyprolina i tyrozyna.

Jakie dobroczynne związki są zawarte w aloesie?

Oprócz pierwiastków i witamin , aloes jest bogactwem innych równie ważnych substancji. Są nimi :

  • Saponiny (związki z grupy glikozydów) wykazujące działanie odkażające i ściągające,
  • Enzymy: alliaza, peroksydaza, katalaza, cellulaza, lipaza, amylaza, karboksypeptydaza i zasadowa fosfataza,
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe: stearynowy, linolenowy, palmitynowy, linolowy, myristylowy i kaprylowy,
  • Bio-stymulatory wykazujące działanie katalityczne,
  • Związki działające przeciwbólowo: mleczan magnezowy i lupeol, znany jako naturalny kwas salicylowy,
  • Związki działające przeciwzapalnie: kampesterol, bradykinaza i beta-sitosterol,
  • Substancje działające przeciwbakteryjnie: związki siarkowe, fenole, lupeol, kwas cynamonowy,
  • Ligniny (zawierające celulozę), których zadaniem jest penetracja aloesu do skóry,
  • Pochodne antrachinonowe: kwas chryzopranowy, estry kwasu cynamonowego, aloina, izobarbaloina, emodyna, barbaloina, antracen, antranol, kwas aloetynowy, rezistannol i niektóre olejki eteryczne,
  • Cukry: polisacharydy (glukomannozy i polimannozy), monosacharydy (fruktoza i glukoza), mukopolisacharydy i acetylowane pochodne cukrów.

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.