W naszej codziennej diecie dostępne są konkretne składniki pokarmowe – witaminy i minerały, które mają cudowne działanie na naszą cerę i wspomagają codzienną walkę z trądzikiem. Oprócz dostępnych preparatów aptecznych i kosmetycznych, możemy pomóc naszej skórze dzięki dostarczaniu jej określonych substancji. Które z nich wyróżniają się wysoką skutecznością w walce z popularnie zwanymi pryszczami?

Witamina A

Pochodne witaminy A (tak zwane „retinoidy”) są preparatami farmakologicznymi, których stosowanie poprawia walkę ze zmianami trądzikowymi poprzez poprawę funkcji regeneracyjnych naskórka. Sama witamina A dostarczana jest w formie suplementów diety lub w pokarmach również może okazać się pomocna do wyleczenia się z trądziku.

Witamina A dostępna jest na rynku w formie tabletek najczęściej w połączeniu z witaminą E. Ten duet znany jako „witaminy młodości”, gdyż ich wspólne działanie wspomaga zachowanie młodego i świeżego wyglądu skóry, mimo upływających lat. Skóra bogata w takie witaminy ma mniejszą skłonność do tworzenia zmian zapalnych, a także szybciej odnawia swoje najbardziej zewnętrzne warstwy, dzięki czemu walka z trądzikiem jest o wiele bardziej efektywna.

Witaminy z grupy B

Jest to bardzo bogata grupa witamin i każda z nich ma ważną rolę w temacie prawidłowego funkcjonowania procesów regeneracyjnych naskórka. Można je znaleźć w większości warzyw i owoców, które spożywamy na co dzień w ilościach pokrywających nasze zapotrzebowanie. W przypadku skutecznego zwalczania trądziku należy jednak sięgnąć po nieco bogatsze źródła witamin z grupy B.

Należy jednak pamiętać, by każda decyzja o przyjmowaniu tych witamin była podjęta w zgodzie z opinią dermatologa. Nadmiar przyjmowanych witamin może zaszkodzić i spowodować nasilenie zmian trądzikowych lub wywołać inne, równie nieprzyjemne symptomy skórne.

Cynk

Jest to mikroelement potrzebny organizmowi do życia. W trądziku stosowany jest zarówno miejscowo, na poszczególne zmiany skórne – powoduje ich wysuszenie i szybszą regenerację naskórka, prowadzącą do odbudowy zmienionego zapalnie miejsca, jak i ogólnie – w postaci doustnych preparatów w formie suplementów, które pomagają skórze w walce z niedoskonałościami oraz przywracają metabolizm zachwiany przez nadmierną działalność gruczołów łojowych i gromadzących się wokół nich bakterii.

Tagi:

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.