Jeśli szukasz jednego miejsca, w którym w rzeczowy sposób przedstawione zostaną Ci produkty żywieniowe o wysokiej zawartości potasu, to świetnie trafiłeś. Zapoznaj się z naszym artykułem o potasie w jedzeniu, sprawdź gdzie łatwo można go znaleźć, a najlepiej wydrukuj sobie naszą tabelę przedstawiającą potas w jedzeniu. Mamy nadzieję, że będzie ona dla Ciebie przydatna i zgodnie z Twoim planem ułatwi Ci prowadzenie zdrowego trybu życia! 🙂 Przejdźmy już do rzeczy.

Głównym źródłem potasu są warzywa, które dostarczają go w ogromnych ilościach. Jeśli zechcesz je gotować w celu wzbogacenia swojej diety w potas to najlepiej będzie jeśli zrobisz to na parze, a nie tradycyjnie we wrzącej wodzie.

Dlaczego? Ponieważ potas jest składnikiem rozpuszczalnym w wodzie i jeśli chciałbyś gotować warzywa w tradycyjny sposób to musisz się liczyć z tym, że zostanie on w większości wypłukany i nie rodzynki źródłem potasutrafi do Twojego organizmu.

Jako przykład można podać ziemniaki (bardzo zasobne w potas), które podczas gotowania w wodzie tracą aż połowę zawartości potasu, a jeśli przygotujesz je na parze to wtedy „ulotni” się z nich jedynie 6 % całkowitej zawartości potasu.

Poniżej przedstawiona jest tabela pokazująca zawartość potasu w miligramach na 100 g różnych artykułów spożywczych (dla ułatwienia podana jest też ilość w sztukach lub innych łatwych do wyobrażenia jednostkach).

Tabela potasu w jedzeniu

Źródło Porcja 100 g Zawartość [mg]
Suszone morele 14 sztuk 1666
Suszone rodzynki dwie garście 833
Migdały opakowanie 778
Awokado jedna trzecia owocu 600
Mięso z indyka mała pierś 460
Banan pół owocu 395
Melon mały plaster 382
Łosoś połowa filetu 371
Ziemniaki 2 sztuki 357
Szpinak gotowany 2 filiżanki 345
Szparagi garść 300
Kiwi 1 owoc 290
Pomidory 2 sztuki 282
Grejfrut 1 owoc 277
Zdrowe równanie:

makrela + ziemniaki + spom = 3180 mg
  100g makreli                                  4 ziemniaki                      250 ml soku pomidorowego

Inne produkty bogate w potas:

Potas w łososiu* produkty zbożowe: kasza gryczana, jęczmienna, otręby pszenne, płatki kukurydziane, płatki owsiane, pszenne, pieczywo żytnie, pieczywo chrupkie, chleb pumpernikiel;
* mleko sproszkowane zagęszczone;
* mięso i jego przetwory;
* suche nasiona roślin strączkowych;
* ryby;
* warzywa: ziemniaki, surowe buraki, brukiew, bakłażany, cukinie, czosnek, koperek zielony, pomidory, szpinak, bób, botwinka (boćwina), chrzan, groszek zielony, kalarepa, pietruszka, grzyby, keczup, koncentrat pomidorowy;
* suszone owoce (są one znacznie bogatsze w potas od świeżych): morele, figi, jabłka, rodzynki, awokado, banany;
* świeże owoce: agrest, banany, brzoskwinie, morele, melon, porzeczka czerwona, porzeczka czarna, winogrona, ananasy, suszone owoce, pestki słonecznika, soki i koncentraty owocowe;
* wyroby cukiernicze: kakao, czekolada, chałwa, orzechy, rodzynki, makowiec.

Objawy niedoboru potasu

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już w jakich prodkutach do jedzenia dostęny jest potas. Teraz nic tylko zacząć je spożywać, aby poprawić jakoś swojego życia. Jeśli z kolei nie jesteś pewien czy w Twoim organizmie panuje niedobór potasu, to zachęcamy do przeczytania pozostałej części artykułu, w której przedstawiamy podstawowe objawy niedoboru potrasu.

  • trądzik
  • szybciej występujące zmęczenie
  • problemy ze snem
  • skurcze, bóle, drżenie mięśni

Tagi: , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.