Podstawowa zasada głosi o przechowywaniu leków w suchych, nienasłonecznionych miejscach. Wilgoć oraz światło mogą przyczyniać się do rozkładu substancji czynnych, w wyniku czego lek straci swoje działanie lecznicze. Wniosek z tego taki, że kuchnia czy łazienka, w których najczęściej umieszczamy apteczki, nie są dobrymi miejscami. Poza tym warto zwrócić uwagę w jakiej temperaturze należy przechowywać dany lek. Temperatura pokojowa mieści się w granicy 15-25 stopni Celcjusza. Niższa niż 15 będzie oznaczała, że lek należy przechowywać w lodówce lecz nie w zamrażalniku!! Tak jest ze szczepionkami, niektórymi probiotykami, niektórymi kroplami, maściami ocznymi… Oczywiście np. krople do oczu, które musimy trzymać w lodówce, przed użyciem możemy z niej wyjąć, odczekać chwilkę aż się ocieplą i dopiero użyć a nastepnie z powrotem umieścić w lodówce.

Po drugie, leki powinny być przechowywane w miejscu niewidocznym i niedostepnym dla dzieci. Dla naszych pociech często tabletki to po prostu kolorowe cukierki. Przychodzi mi w tym momencie na myśl, historia chłopca, który trafił do szpitalapo tym jak najadł się chemicznego środka KRET, służącego do przeczyszczania rur, pomylił go ze śmietankowymi drażami kupowanymi mu przez dziadka. Aby nie przechodzić podobych tragedii umieśćmy leki o półkę wyżej.  
Poza tym nie powinno się przekładać leków z ich oryginalnych opakowań do jednego wspólnego pudełka. Nieraz data ważności czy numer serii umieszczony jest na opakowaniu a nie na każdym blistrze. Ponadto niektórzy mają zwyczaj odcinać puste miejscepo wyjętej tabletce. Z czasem nie można już odczytać nazwy leku. Mając wiele np. białych tabletek możemy wziąć tą, której wcale nie chcieliśmy. 

Aha, i co równie ważne, co jakiś czas robimy w lekach porządek:) i sprawdzamy terminy ważności. Przeterminowane leki zanosimy do aptek, które posiadają specjalne pojemniki (listę takich aptek znajdziecie również u nas na stronie).

 

Tagi: , ,

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.