Materiały opatrunkowe– tj. gaza jałowa i niejałowa, bandaż elastyczny, opaska podtrzymująca, kompresy jałowe, plastry z opatrunkiem i bez (w aptekach dostępnę są gotowe zestawy plastrów gotowych i do cieńcia),trójkątna chusta, wata, lignina.


Środki dezynfekujące
– woda utleniona, riwanol, gaziki nasączone spirytusem, roztwór fioletu gencjanowego (piochtanina), roztwór kwasu bornego, czy też ampułki soli fizjologicznej służące do przepłukiwania np. oczu . Oprócz tego zasypki, które stosuje się po zdezynfekowaniu rany wówczas kiedy jest mokra, sączy się z niej biały bezbarwny płyn- osocze. Do takich zasypek należy dermatol. Zasypujemy nim bezpośrednio taką mokrą ranę.

Środki na oparzenia, odparzenia, otarcia. Głównie z allontoiną i panthenolem. Przy poparzeniach np. słonecznych, ale nie tylko skuteczny jest panthenol w piance. Wystarczy go nanieść na poparzone miejsce

Na stłuczenia, opuchnięcia doskonała jest tzw. kwaśna woda (preparat znajduje się w aptekach pod nazwą Altacet. Są to tabletki do sporządzenia roztworu, albo postać żelu, wygodniejsza chyba w użyciu). Z kolei przy wszelkiego rodzaju siniakach, krwiakach doskonale sprawdzają się maści, żele znajdujące w swoim składzie wyciąg z arniki i kasztanowca oraz heparynę. Ułatwiają i przyśpieszają  resorpcję podskórnych wylewów. Poza tym poprawiają krążenie obwodowe w miejscu użycia. Heparyna zapobiega powierzchniowym zakrzepom, rozpuszcza już istniejące. Działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe i przeciwzapalne – pamiętajmy, że wiele środków przeciwbólowych mimo innej nazwy handlowej zawiera tą samą substancję czynną. Tak więc Apap, Codipar, Panadol, Paracetamol to ten sam skład chemiczny!! Nie ma potrzeby łączenia kilku tabletek naraz zarówno tego samego leku tylko pod inną nazwą, jak i leków z różnych grup chemicznych. Preparaty zawierające ibuprofen, naproxen, diclofenac sodowy oprócz działania przeciwbólowego wykazują również działanie przeciwzapalne. Możemy więc je stosować przy bólach reumatycznych, bólach zębów, stawów, kręgosłupa, mięśni.

Preparaty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dzieci– w postaci zawiesiny, do stosowania u dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Dla niemowląt czopki zawierające np. paracetamol w najmniejszej dawce 50mg. Dostępne preparaty: Nurofen, Ibum (wykazujące oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego działanie przeciwzapalne), Panadol, Paracetamol itd.

Lekarstwa przeciw przeziębieniu– często są to preparaty złożone. Będą zarówno obniżały temperaturę jak i działały przeciwbólowo na bolące gardło, głowę, mięśnie, czasem przeciwkaszlowo i udrażniająco na zatkany nos. W postaci tabletek bądź formy rozpuszczalnej. Uwaga ich skład bardzo często się powiela! Dostępne preparaty: Gripex, Coldrex, Febrisan, Upsarin, Teraflu itd. Warto również w tym miejscu wspomnieć o niezastąpionej Aspirynie bądź polskim odpowiedniku Polopirynie. Preparaty te działają napotnie stąd po ich zastosowaniu powinno się zostać w domu.

Leki wykrztuśne i przeciwkaszlowe– syropy, tabletki. Przy mokrym kaszlu z zalegającą wydzieliną należy zastosować leki wykrztuśne. Rozrzedzą one wydzielinę i pozwolą oczyścić oskrzela. Nie stosujemy ich na noc!! Najlepiej ostatnią dawkę zażyć 3, 4 h przed snem. Powyższe działanie wykazują: Flegamina, Mucosolvan, Flavamed, ACC. Z kolei przy suchym, uporczywym kaszlu należy zastosować lek przeciwkaszlowy. Złagodzi on podrażnione drogi oddechowe i zahamuje kaszel. W aptekach, o następującym działaniu dostępne są m.in.: Supremin, Drosetux- syropy, Thiocodin- tabletki. W przypadku kiedy kaszel jest ciężki do określenia można zastosować preparaty o dwojakim działaniu np. Herbapect- syrop na kaszel suchy i mokry czy też homeopatyczny lek Stodal.

Krople na katar– przy ropnym, zatokowym katarze godne polecenia są krople Sulfarinol. Mają oleistą formułę, dodatkowo zawierającą składnik przeciwbakteryjny. Pozostałe krople będą stosowane przy katarze wodnym, cieknącym. Zawierają one xylomethazolinę (lub jej pochodne np.oxymethazolinę, która wykazuje działanie mniej drażniące na śluzówkę nosa), która poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych udrożni i zatrzyma katar. Tak czy inaczej pamiętajmy, że kropli nie stosujemy dłużej niż 4-5 dni inaczej możemy nabawić się polekowego nieżytu nosa. Na rynku pojawiły się również preparaty w postaci tabletek zawierające chlorowodorek rzadziej siarczan pseudoefedryny + dodatkowe składniki np. przeciwbólowe (np. ibuprofen -> Ibuprom Zatoki, Modafen), czy też składniki przeciwalergiczne np. Acatar, Cirrus, Disophrol retard.

Środki przeciw biegunce i uzupełniające elektrolity. Działanie typowo zatrzymujące biegunkę będą wykazywały: Stoperan, Loperamid, Laremid. Często przy rewolucjach żołądkowych stosowany jest węgiel leczniczy. Przechodzi on przez nasz przewód pokarmowy, wyłapuje wszystkie toksyny i wychodzi w formie niezmienionej. Przy ostrych biegunkach u dorosłych ale również u małych dzieci stosuje się Smectę. Jest to proszek, który rozpuszcza się w wodzie i popija małymi łyczkami (dzieciom można podawać z półpłynnymi pokarmami). Ma działanie osłaniające, powlekające, łagodzące podrażniony przewód pokarmowy. W trakcie występowania biegunki starajmy się spożywać dużo płynów oraz elektrolitów, które nawodnią nasz organizm i uzupełnią brakujące minerały. Po ustąpieniu dolegliwości przez parę kolejnych dni wskazane jest zażywanie probiotyków, które pozwolą odbudować zniszczoną florę bakteryjną. W naszej domowej apteczce powinni się znaleźć również krople żołądkowe, oraz preparaty wspomagające pracę wątroby takie jak: Verdin, Raphacholin, Sylimarol. Szczególnie przydadzą się w okresie świątecznym

Preparaty na ukąszenia owadów– do stosowania miejscowego, żele, maści, kremy. Zahamują one powstałą reakcję alergiczną (Fenistil- żel bądź krople doustne), zmiejszą świąd (Hydrocortison- krem). Warto przy tej okazji wspomnieć również o wapnie odczulającym oraz ogólnie działających lekach przeciwalergicznych (Allertec, Zyrtec, Loratadyna itd.)

 

Tagi: , ,

Notka od autora

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.