Wodnisty katar połączony z uczuciem zatkanego nosa jest częstą dolegliwością w okresie jesienno-zimowym. Istnieje co prawda wiele domowych sposobów jego leczenia, ale szczególnie polecane są inhalacje na katar zwłaszcza z dodatkiem olejków aromatycznych. Jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda.

Inhalacje na katar, czyli jak szybko pozbyć się kataru

Istnieje co prawda wiele sposobów na walkę z uciążliwym katarem, ale niewiele jest tak skutecznych i bezpiecznych, jak inhalacje na katar. Nie podrażniają one śluzówek nosa, pozwalają szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny i mają przyjemny zapach.

Od dawien dawna są domowe inhalacje na katar z soli. Pomagają one oczyścić drogi oddechowe i upłynnić wydzielinę zalegającą w nosie. Mają jedna działanie drażniące, dlatego obecnie nie są polecane. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazują się inhalacje na katar z soli fizjologicznej. To bezpieczniejsze rozwiązanie, które nie wywołuje efektu podrażnienia błon śluzowych. Do ich stosowania konieczny jest jednak zakup specjalnego urządzenia ‒ nebulizatora.

Obecnie coraz częściej poleca się również stosowanie inhalacji na katar z dodatkiem olejków eterycznych, które nie tylko udrażniają nos, ale także działają miejscowo odkażająco, zapobiegając przy tym nadkażeniu bakteryjnemu. Najczęściej polecanym olejkiem do inhalacji jest olejek eukaliptusowy, który ma dodatkowe właściwości w postaci działania przeciwgorączkowego i napotnego. Można go dodawać także do kąpieli.

Równie skuteczny w domowych inhalacjach na katar jest olejek sosnowy. Najlepsze efekty daje połączony z olejkiem eukaliptusowym. Nie tylko pomaga oczyścić nos z wydzieliny, ale ma także działanie wykrztuśne. Inhalacje z wykorzystaniem olejku sosnowego należy przeprowadzać aż do ustąpienia kataru, jednak nie więcej niż trzy razy dziennie.

Tagi: , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.