Wybór butelki do karmienia to jedna z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć mama karmiąca mlekiem modyfikowanym. Mnogość rodzajów na rynku wcale nie ułatwia tego zadania. Kolejną kwestią, już po wyborze odpowiedniej butelki, stanowi kwestia częstotliwości jej wymiany. Co ile wymieniać butelki dla niemowląt?

Wymiana na większą – kiedy?

Podstawę wymiany butelki stanowi jej wymiana na większą, która zależna jest od wieku oraz potrzeb maleństwa. Na początku wybiera się butelko o pojemności 120 ml. Dla wcześniaków dostępne są nawet o pojemności 60 ml. Wraz z upływem czasu, dziecko rośnie, a jednorazowa porcja pokarmu jest większa. Wtedy butelkę wymienia się na butelkę o większej pojemności. Druga w kolejności jest butelka o wartości 15-200 ml. Kolejna to około 300ml. Największa ma pojemność 340 ml.

Wymiana butelki przy uszkodzeniach

Oprócz wymiany butelki na większą są inne sytuacje, w których powinno się zakupić nową. Butelka powinna zostać wymieniona w sytuacji, gdy zauważysz na niej jakiekolwiek uszkodzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • pęknięcia – butelkę koniecznie należy wymienić, gdy są pęknięcia. Nawet w sytuacji, gdy nie powodują one przeciekania,
  • zarysowania – ich najczęstszą przyczyną jest mycie ich za twardą szczotką,
  • zabrudzenia – powstałe w związku z długotrwałym używaniem butelki.
  • przebarwienia – powstają one w wyniku zbyt długiego używania.

Wyżej wymienione czynniki przyczyniają się do uszkodzenia struktury powierzchni butelki. W efekcie zagnieżdżają i namnażają się drobnoustroje, które mają bardzo negatywne skutki dla dziecka. Warto pamiętać, że nawet w małych rysach, które ciężko zauważyć gołym okiem, gromadzi się brud i namnażają bakterie. Dlatego niezwykle istotne jest regularne wymienianie butelek dla niemowląt.

Wymiana butelki a wymiana smoczka

Należy pamiętać, że oprócz butelki niezwykle istotne jest wymienianie smoczka do butelki. Zazwyczaj robi się to co 3 miesiące. Warto pamiętać o tym, że smoczek może ulec uszkodzeniu wcześniej niż butelka. W takiej sytuacji możesz wymienić tylko smoczek, a butelkę w późniejszym czasie. Jeśli smoczek po 3 miesiącach nie wygląda na uszkodzony, to i tak trzeba go zmienić.

Może okazać się, że znajdują się na nim, niewidoczne gołym okiem rysy lub zagłębienia, w których gromadzą się resztki jedzenia. W efekcie dochodzi do rozwoju i namnożenia drobnoustrojów, dla których resztki pokarmu są pożywką.

Smoczek należy wymienić również, gdy zmienia się mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1 na mleko następne, oznaczone cyfrą 2. Dziecko jest większe i potrzebuje smoczka z nieco bardziej obszerną dziurką. W sklepie dostępne są smoczki o wolniejszym i szybszym przepływie, a nawet i takie, dzięki którym dziecko może pić kaszkę. Wystarczy tylko wybrać smoczek tego samego producenta, co butelkę.

Jeśli szukasz butelek i smoczków wejdź na https://www.philips.pl/c-m-mo/butelki-i-smoczki-dla-niemowlat.

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.