Rozszerzanie diety niemowlaka to proces, który rodzi wiele wątpliwości. Powodem są przede wszystkim krążące mity na temat tego, co i kiedy podawać maluszkowi. Dlatego warto poznać najczęstsze błędy, aby unikać ich , gdy zaczniecie rozszerzać dietę swojego malca.

Decyzje żywieniowe, które rodzice podejmują we wczesnym etapie rozwoju niemowlęcia, rzutują nie tylko na zdrowie dziecka. Wpływają przede wszystkim na kształtowanie nawyków żywieniowych w przyszłości. Dlatego już na etapie rozszerzania diety niemowlęcia warto postępować zgodnie z wytycznymi ekspertów i unikać niektórych błędów.

Błąd 1. Rozszerzanie diety niemowlaka przed 17 tygodniem życia lub po 26 tygodniu życia

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy przychodzi odpowiedni moment na wprowadzenie nowych posiłków. Ani  za wczesne, ani zbyt późne rozszerzanie diety dziecka nie jest dla niego korzystne. Zdaniem ekspertów – dziecko powinno zacząć poznawać nowe smaki między 17 a 26 tygodniem życia.

Przedwczesne podawanie nowych pokarmów nie jest wskazane z uwagi na to, że układ pokarmowy dziecka nie jest jeszcze na to gotowy. Natomiast zbyt późne rozpoczęcie rozszerzania diety może spowodować, że dziecko nie otrzyma wystarczającej ilości energii czy żelaza potrzebnych do wzrostu i rozwoju – mniej więcej ok. 17 a 26 tygodnia sam pokarm mleczny przestaje wystarczać niemowlakowi.

Błąd 2. Owoce przed warzywami

Niektórzy rodzice rozpoczynają rozszerzanie diety niemowlaka od podawania owoców zamiast warzyw. Eksperci zalecają, aby jako pierwsze podawać warzywa. Dziecko nie znając słodkiego smaku owoców będzie w stanie szybciej zaakceptować wytrawne warzywa. Warzywa są bardzo ważne w prawidłowej diecie, dlatego jeśli dziecko już na wczesnym etapie życia nauczy się je akceptować, z chęcią sięgnie po nie także w przyszłości.

Błąd 3. Unikanie produktów zawierających alergeny

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest zbyt późne podawanie produktów zawierających alergeny, np. białko jaja kurzego czy gluten.

Zdaniem ekspertów, nie należy unikać podawania dziecku tego typu pokarmów. Badania nie potwierdzają, aby odwlekanie ekspozycji na alergeny zmniejszało ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. Dlatego niewielkie ilości produktów zbożowych zawierających gluten można wprowadzić już po ukończeniu 4 miesiąca życia dziecka. Należy zrobić to zanim maluszek ukończy 1. rok życia.  Jajka wprowadzamy już w 5. miesiącu życia. Ryby czy przetwory mleczne (z wyjątkiem pełnego mleka krowiego) można podawać nieco później, tj. ok. 7-8 miesiąca życia dziecka.

Błąd 4. Dodawanie soli do posiłków dla niemowląt

Wielu rodziców, widząc niechęć dziecka do warzyw czy innych potraw, decyduje się na dodawanie soli.. Należy unikać dosalania posiłków dla niemowląt. Nadmiar soli w diecie dziecka obciąża jego nerki może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego i przyczynia się do kształtowania niewłaściwych nawyków żywieniowych.

Chociaż pewna ilość soli jest potrzebna w diecie niemowlęcia, zapotrzebowanie w całości zaspokajają spożywane pokarmy.

Błąd 5. Nieodpowiednia konsystencja pokarmów

Niekiedy rodzice zbyt wcześnie podają dziecku pełne posiłki. Warto pamiętać, że maluszek jest przyzwyczajony do płynnej konsystencji. Dlatego pierwsze nowe pokarmy powinny mieć gładką konsystencję. Bywa też tak, że rodzice zbyt długo podają dziecku posiłki w formie przecierów z obawy o zakrztuszenie się maluszka.  Około  7-10 miesiąca życia dziecka należy wprowadzać już posiłki zawierające mięso, warzywa, ryby w mniejszych kawałkach, a nie tylko w formie papki. Z wiekiem dziecka konsystencja posiłków powinna zbliżać się do konsystencji naturalnej. Chodzi o to, by dziecko miało możliwość uruchomienia aparatu żucia, jak również nabrało większej koordynacji przy wprowadzaniu pokarmu do buzi.

Rozszerzając dietę niemowlęcia należy również pamiętać, że rodzice decydują o tym, kiedy i co dziecko zje. Natomiast to maluch podejmuje decyzję co zje i czy w ogóle zje. Nawet jeśli dziecko odmawia posiłku, należy podjąć kilka lub kilkanaście ponownych prób podania go dziecku. Jednak nie zaleca się zmuszania go do jedzenia. Niemowlęta posiadają naturalną kontrolę apetytu.

Tagi: , , , , ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.