Nadmierna senność to naturalny objaw, ale tylko wtedy, gdy wynika np. z dużego zmęczenia czy rekonwalescencji. Gdy towarzyszą jej inne symptomy (np. apatia) i trudno znaleźć przyczynę, to może być znak, że maluch cierpi z powodu choroby genetycznej. Jak to sprawdzić? Ważna jest szybka diagnostyka, którą zapewnia kompleksowy test Nova.

Senne dziecko – kiedy w organizmie dzieje się coś niedobrego

Oprócz reakcji organizmu na zbyt duże zmęczenie (np. długą podróżą, silne emocje) czy czas rekonwalescencji, nadmierna senność może świadczyć o infekcji, zbyt niskim ciśnieniu, spadku poziomu cukru we krwi czy obecności pasożytów.

Jeśli nie ma powodów, by maluch był tak senny, a problem narasta – to może być również jedna z metabolicznych chorób dziedzicznych. Niestety, pediatrzy rzadko łączą nadmierną senność z możliwością wystąpienia wady DNA.

Tymczasem z różnego rodzaju chorobami genetycznymi rodzi się prawie 8 milionów dzieci na całym świecie – rocznie! Maluchy na początku zwykle uznaje się za całkowicie zdrowe, a gdy objawy nasilą się, może być już za późno na odpowiednie leczenie.

Czy to choroba genetyczna? Inne objawy

Poza nadmierną sennością mogą pojawić się nawet śpiączki u dziecka czy letargi, apatia, silna ospałość. Co więcej, dziecko traci kontakt z otoczeniem, może nie reagować na bodźce, omdlewać i mieć zaburzenia równowagi. Symptomy często pojawiają się nagle, mogą zmieniać się lub nasilać.

Te wszystkie objawy powodowane są przez choroby metaboliczne – schorzenia, w czasie których w organizmie malucha nie zachodzą prawidłowe przemiany substancji chemicznych. Może dochodzić do różnego rodzaju niedoborów, nagromadzeń składników czy zatruć.

Szybka diagnostyka – klucz do uratowania życia dziecka

W przypadku schorzeń o podłożu genetycznym bardzo ważna jest szybka diagnostyka. Niewykryta i nieleczona choroba metaboliczna może spowodować ciężkie zmiany w organizmie dziecka. Nawet jego śmierć.

Powstało jednak badanie, które umożliwia uratowanie życia dziecka, jeszcze zanim wada wyrządzi nieodwracalne skutki. Chodzi o kompleksowy test Nova – badanie dedykowane wszystkim dzieciom od urodzenia do piątego roku życia, a przede wszystkim tym maluchom, u których obserwuje się niepokojące objawy.

Test Nova – najbardziej dokładny i najnowocześniejszy na świecie

Jego czułość to ponad 99,99%! Badanie wykrywa aż 12 tysięcy różnych mutacji, które odpowiadają za 87 chorób wrodzonych. Wśród schorzeń są właśnie choroby metaboliczne, które mogą powodować u dziecka m.in. nadmierną senność. Test Nova bardzo szybko może zweryfikować problem, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Warto wiedzieć, że badanie analizuje także wrażliwość malucha na 20 substancji leczniczych, co pozwala dobrać skuteczne leczenie.

www.badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: © hannamariah/123fr.com

Tagi: ,

Notka od autora

Cześć! Staram się zamieszczać tu sporo wartościowej wiedzy o zdrowiu i zdrowym trybie życia. Nie miej mi jednak za złe, gdy popełnię jakąś gafę. Nie jestem lekarzem i nie traktuj moich porad tak, jakbym nim był. Pamiętaj jednak, że staram się zamieszczać tu rzetelną wiedzę.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.